
„В изкуството най-важното нещо е огънят”, казва Толстой. И Димитър Киров, и Георги Божилов-Слона горяха с този огън през целия си живот. Димитър Киров с драматичен, буен, дори трагичен, а Георги Божилов – с дискретен, сдържан, но и изгарящ огън. Голямото приятелство беше тази база, която се топлеше от този огън. Изкуството беше пълен приоритет, №1 и за двамата. След него се нареждаха житейските неща”, разказа художникът Николай Кучков за добрите си приятели по време на откриването на изложбата, посветена на 85-годишнината на Ди Киро и Слона, в галерия „Капана”.
Кучков, който е един от малкото живи творци от славното поколение пловдивски живописци, разкри, че всяка година Ди Киро е рисувал свой автопортрет на рождения си ден.
„С него сякаш описваше и преосмисляше себе си, правеше си равносметка за постиженията и търсенията през отминалата година. Тази пълна отдаденост на изкуството личеше във всичко. В едно свое интервю каза, че ако се разболее и не може да рисува, ще си сложи край на живота. В къщата на Георги Божилов навсякъде беше ателие. Навсякъде бе пълно с рамки, картини, бои. В хола Слона се хранеше на едно малко ъгълче на масата, а навсякъде другаде имаше бои, тушове, креди, четки, скици и монографии на любими художници. Той обичаше често да казва: „не е ли най-хубавата професия да си художник. Казвах му – да, най-хубавата е. Димитър Киров и Георги Божилов не са забравени. С течението на годините, те не се смълчават, а се уголемяват. И ще стават все по-големи”, каза още Кучков.
Изложбата по случай юбилеите на двамата знакови пловдивски артисти, е дълго чакана от публиката, защото бе отложена през миналата година, когато всъщност трябваше да отбележим годишнината им.
Градската художествена галерия все пак успя да сбъдне проекта си и показва някои от най-знаковите творби на Димитър Киров и Георги Божилов от колекциите на ГХГ, на Общинския институт „Старинен Пловдив” и частната колекция на Русалия Кирова – любимата жена и музи на Ди Киро.
За балерината откриването на изложбата бе още по-специално, защото Кирова празнуваше днес рожден ден.
Поздрав за събитието отправи и министърът на културата проф. Велислав Минеков, който подчерта важната роля на Ди Киро и Слона в развитието на българското изкуство.
Житейските и творчески паралели между Димитър Киров и Георги Божилов не са малко, макар двамата да имат съвсем различен творчески натюрел, стил и образност. ДиКиро е роден в Истанбул (20.05.1935 г.), но израства в Пловдив и завинаги свързва името си с пловдивския кръг художници, разчупили клишето на догматичното изкуство от 60-те години.
"Роденият на 13.06.1935 г. в Пловдив Георги Божилов развива също тук своя артистичен потенциал, експериментира, търси индивидуален пластичен изказ, своя палитра. И двамата художници завършват монументална и декоративна живопис в Художествената академия в София, в класа на проф. Георги Богданов, в една и съща година – 1959-а. И двамата веднага правят впечатление с таланта си. Създават авторски монументални творби като фрески, мозайки, сграфито, оформящи и до днес облика на Пловдив като град с неповторима артистична атмосфера. Обезсмъртяват ги обаче живописните им платна. Заедно с Йоан Левиев, Кольо Витковски, Христо Стефанов, Енчо Пиронков те променят пътя на българското изобразително изкуство през втората половина на ХХ век, европеизират го. Двамата артисти са и добри приятели, издигнали се над творческия егоизъм, конкуренция, суета. И двамата населяват сега небесните си ателиета", разказват от Градската галерия.
Двойната изложба ще продължи до 25 септември.
Акценти



Кабинетът "Желязков" оцеля! Вотът на недоверие не мина





Второ свлачище разрушава още повече Небет тепе ВИДЕО
