С откровена почит и обич Пловдив се поклони пред паметта и творчеството на художника Христо Стойчев. На 9 юли вечерта, в уютната галерия „Андромеда Арт“ в сърцето на Стария град, беше открита негова изложба – първата след смъртта му през 2017 година. Събитието е част от програмата на фестивала „Лято в Стария град“, но далеч надхвърли фестивалния календар със своята емоционалност и художествена стойност.

Изложбата, подредена с много внимание и усет, разкри пред посетителите един свят, който само Христо Стойчев умееше да обитава – илюзорен и едновременно земен, мистичен и дълбоко човешки. Неговите творби напомнят сънища – в тях се промъква птица или око, което те наблюдава тихо от сенките на платното, а усещането е сякаш се намираш на границата между реалността и фантазията.

„Всеки път, когато видя негови работи, сякаш ги виждам за първи път“, сподели по време на откриването известният плакатист и дългогодишен преподавател в Националната художествена гимнация „Цанко Лавренов“ Костадин Отонов. Двамата години наред са били съседи по ателиета. „Имах щастието и смелостта да бъда негов съсед. Много често зимно си гостувахме, споделяхме вълненията и експериментите си. Христо беше изключително трудолюбив – вечер, когато се прибирах, неговото ателие още светеше. Това означаваше едно: той работи. И работеше прекрасно.“

Спомени за работата на художника сподели и Снежана Фурнаджиева. Тя поздрави организаторите за избора на автор и напомни , че паметта на хората, творили в Пловдив , трябва да бъде съхранявана.

Христо Стойчев е роден в Пловдив през 1947 година. Завършва специалност „Илюстрация“ в Националната художествена академия в София при проф. Петър Чуклев – един от най-големите имена в българското изобразително изкуство. Влиянието на Чуклев се усеща в част от неговите творби, но Стойчев намира своя път и собствен визуален език – деликатен, прецизен и пронизан от дълбока духовност.

Преподавал е повече от десетилетие в Художествената гимназия в Пловдив, вдъхновявайки млади таланти. Илюстрирал е книги за култовото издателство „Христо Г. Данов“, участвал е в изложби у нас и в чужбина – Лондон, Лайпциг, Познан, Солун, Лос Анджелис, Баден Баден и много други. Самостоятелните му експозиции в Балабановата къща и Къщата на мексиканската графика са оставили траен отпечатък в паметта на пловдивската културна общност.

Христо Стойчев бе художник от поколението на Йоан Левиев, Георги Божилов – Слона, Димитър Киров – ДиКиро, Никола Марков, Щербак. Но докато някои от тях търсеха светлината на прожекторите, той остана „тих автор“ – от онези, които говорят най-силно чрез самото изкуство. „Забележете усещането – каза още Отонов – сякаш сме на друга планета. Тези творби разказват приказка. Космос. Неизречено. И сън. Нещо, което сме виждали – но не знаем къде.“

С изящната си графика и прозрения в живописта Христо Стойчев остави следа, която не може да бъде изтрита. Изложбата в „Андромеда Арт“ е не само поклон пред един талант, но и покана към публиката да преоткрие един от големите, но често недооценени български художници.

Фестивалът "Лято в Стария град" се организира от Агенция "Антракт" и се провежда с подкрепата на Община Пловдив. Той е част от Културния календар за 2025 година. 

Програмата на фестивала продължава до края на август  като включва интересни туристически турове, образователен театър за деца, концерти, творчески работилници , кулинарна лаборатория и др.

Цялата програма на фестивала можете да видите на страницата на "Лято в Стария град" във Фейсбук. 

В подкрепа на младите таланти: Фестивалът "Лято в Стария град" представя Лазар МитевВ изложбата му ще видим натюрморти, пейзажи и абстрактни творби

Лятото започна в Стария град – с джаз, светлина и минута мълчаниеФестивалът "Лято в Стария град" 2025 предлага серия интересни събития през следващите три месеца

Млад пловдивски художник откри първата си изложба на фестивала "Лято в Стария град"В събота предстои безплатен тур в къщите галерии на Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Димитър Киров

"Лято в Стария град" с безплатен тур по дирите на първите пловдивски "инфлуенсъри"Събитието ще се проведе на 5 юли от 10 часа, а сборният пункт е пред пощата в архитектурно-историческия резерват