
Писателят Костадин Костадинов представя новия си роман „Последният войнишки император“ в Литературен салон „Spirt& Spirit“ в клуб „Петното на Роршах“ в рамките на „Пловдив чете 2025“. Премиерата е във вторник, от 19 часа, а модератор на събитието ще бъде писателят и Драматург Александър Секулов, издател е "Хермес".
Книгата е мащабна и завладяваща история, вдъхновена от реални събития и митологии около важни за българите теми. Войнишки императори – това наименование е измислено от историците и се отнася за над 40 владетели, управлявали Римската империя в периода 235–285 година. Повечето от тях били храбри военачалници, издигнати на престола от войниците си. Всички тези императори властвали съвсем кратко, а сечените от тях монети били твърде малко и в наши дни са много редки, затова нумизматите ги ценят високо. Златните римски монети се наричат ауреуси – точно такива колекционира Васил Странджев – главният герой в романа „Последният войнишки император“. Сред иманярите той е прочут с прякора Императора, а колекцията му, събирана в продължение на много години, е една от най-ценните в света. Всяка от монетите в нея има интересна история, свързана с всевъзможни превратности. Докато издирва древните ауреуси, Васил Странджев трябва да прояви необикновени умения, за да премине гордо през смутния двайсети век – като ятак на партизаните, като десантчик в Съветската армия, но и като политически затворник в трудововъзпитателното общежитие в Богданов дол.
Но съдбата е благосклонна към храбрите!
„Идеята да опиша някои от най-интересните иманярски истории у нас отдавна се е загнездила в главата ми. Още по времето на соца сестра ми Вергиния Костадинова, която е кинорежисьор, направи голям документален филм за иманярството в България. Тогава се запознах с консултантите на продукцията й, които работеха в службите, преследващи иманярската мафия. От тях, след разговори на чаша с развързваща езика течност, научих прелюбопитни неща. Когато ми дойде мерак да ги пренеса върху белия лист, те вече бяха узрели и ферментирали. Така преди десетина години написах един текст със същото заглавие и след като му сложих точката, го оставих да отлежи. Чак миналото лято го доизмислих и надградих, за да заприлича най-после (надявам се) на завършен и плътен роман.“, казва авторът.
Костадин Костадинов спечели наградата "Елиас Канети" за 2023 г. за романа си „Ловецът на пеперуди“.
Костадин Костадинов е роден на 14 ноември 1960 г. в Радомир. Завършва българска филология в СУ „Кл. Охридски“, а после няколко години работи като журналист във вестниците „Студентска трибуна“ и „Екогласност“.
През 1990 г. става основател и съсобственик на Издателска къща „Пан“ – едно от първите частни издателства у нас. Оттогава се посвещава на детската книга. Написва десетки образователни и научнопопулярни заглавия.
По негови сценарии са снимани два игрални филма: „Резерват за розови пеликани" (2003) и „Легенда за белия глиган“ (2004). Костадинов прави своя литературен дебют през 1991 г. с книгата „Резерват за розови пеликани“. Втората му белетристична книга – сборник разкази и повести, излиза четвърт век по-късно и е озаглавена „Заливът на Ифигения“ (2016), а след това на книжния пазар се появи романът му „Ловецът на пеперуди“.
Акценти



18-годишен е в болница след катастрофата в Кричим

Откриха трупа на пловдивчанка на плаж в Бургас


Испания и Португалия са без ток, подозират кибератака

Мъж почина при пожар в Пловдивско

