Поколения хора , закърмени с любов към всичко българско, с просветителски , борчески и новаторски дух, с воля да променят не само собственосто си битие, но и средата в която живеят, се вписват в спиралата на времето. Невероятните им съдби се превръщат в завети, изпълнени с примери за родолюбие, смелост, достойнство, чест , които заедно със заложбите си предават на своите потомци.
Така доц. д-р Красимира Кръстанова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" вижда част от персонажите в книгата на пловдивчанина Асен Стефанов "Предци и потомци". Стефанов е дългогодишен служител на службите за сигурност, а в периода 2010- 2013 година оглавяваше ДАНС - Пловдив. Пенсиониран е от тогавшния министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Докато е в службите, за Стефанов се знае, че е от хората, с които не можеш да сключиш сделка. Кодексът на честта вероятно е наследил от предците си - хъшовете Васил и Георги Джамбазови - Петрович и Димитър Горов - съратник на Васил Левски и Христо Ботев. Един от прадядовците му Петър Петрович е основател на “Българска банка за международна търговия”, Председател на Варненската търговско-индустриална камара, председател на стоковата борса във Варна, председател на Сдружението на експортьорите и фабрикантите на тютюн, председател на УС на Франко-българска банка за международна търговия, председател на Българско търговско параходно дружество. В родословното му дърво е и ген. Григор Грънчаров, командир на 3-а бригада от 9-а пехотна Плевенска дивизия, който е бил пръв помощник на генерал Георги Вазов при подготовката и щурма на Одринската крепост. Майката на ген. Грънчаров е Елена Грънчарова, известна като “спасителката на Горна Оряховица” и “горнооряховската баба Тонка”. Другият клон от рода му - по бащина линия - е описан в “Родови хроники” на Никола Ферманджиев в раздела за Панайот Хитов. Една от пловдивските улици носи името на прадядо му Пантелей Генов - основател на консервната промишленост в България. Наследник на възрожденски родове, той не отстъпва от идеите на предците си.
След като напуска службите, Стефанов се заема с мащабно родово изследване, в което се връща чак в 16 век, за да стигне до първите писмени свидетелства за своето семейство. Финалът на проучването е книга, в която се преплитат съдбите на няколко поколения. Тя ще бъде представена в Регионалния исторически музей на 8 юни.
- Кога решихте, че трябва да проследите историята на рода си и какво ви предизвика да се заемете с това мащабно изследване? Какви източници използвахте?
- Започнах преди повече от седем години. Знаех, че сред предците на баща ми и майка ми са Теню войвода, Димитър Горов, Георги Петрович, исках да знам повече за тях и за родословията на родителите си въобще. Когато започвах, си представях, че ще събера всичко в десетина-петнайсет страници, но стана нещо по-различно. Както търсенето, така и проверката на информацията отнеха много време.
Натъквах се, макар и рядко, на сериозни грешки. Например: според една „научна“ публикация, Васил Левски създава революционния комитет в Брацигово в дома на Георги Петрович (мой прапрадядо по майчина линия). Посочена е и конкретна дата. От писмата на Апостола обаче, събрани от Димитър Страшимиров, става ясно, че точно по това време Левски дори не е бил в България. А според Иван Унджиев – автор на вероятно най-подробната му биография – Левски никога не е ходил в Брацигово. Примери като този ме караха да проверявам много задълбочено всичко.
Така че, книгата се основава само на документи, факти, публикации на преки участници в описваните събития, и изследвания на авторитетни наши и чужди историци.
- Връщате се назад във времето, чак в 16 век. Къде е границата между документалната история и предположенията?
- Всъщност, в „Родословието на градешките (раковските) свещеници“, преписвано и съхранявано през вековете, откриваме корените на бащиния ми род още преди падането ни под турско робство, а от 16 век са първите открити писмени известия, оставени от предците му. В „Родословието“ предположения няма, има факти. Единствено за годината, в която родът се преселва от Търново в Раково (1428) е записано: „…помни се по предание…“.
- Проследявайки родословието си, натъкнахте ли се и на непознати факти за историята на България?
- Натъкнах се на забравени факти и личности от българската история. Дори в Брацигово хората не знаят нищо за Георги Петрович, дарил камбаните за църквата, които и днес ги събират, посрещат и изпращат. Не знаят, че в неговия дом се изгражда като личност брата на жена му Димитър Горов – „българският консул в Гюргево“, „бащата на хъшовете“. Самият Димитър Горов – един от най-светлите образи в борбата ни за национално освобождение – е слабо познат дори в родния си град Пещера.
- От страна и на двамата ви родителите виждаме големи стари родове и хора, посветили живота си на свободата и напредъка на държавата, и то – без излишна патетика. Какво беше усещането , докато събирахте информация за тях?
- Как да обясня какво е усещането да видя написаното от Софроний Врачански за пра(5)дядото на баща ми? И то след като съм получил фотокопие на ръкописа от библиотеката на Руската Академия на науките след много дълго издирване. Или да докосвам писма, писани през Балканската война от дядо ми – тогава 20-годишен подпоручик в Седми Сливенски конен полк.
- Кой от предците ви е с най- невероятна съдба?
- Струва ми се, че никой от тях не е смятал, че е с невероятна съдба. Просто всеки е следвал пътя си, а случващото се по тези пътища и пресичането им създава тази книга.
- Научихте ли нещо за самия себе си, докато правехте това впечатляващо родословно дърво?
- Да, че съм роден на една и съща дата (със стотина години разлика) с прадядо ми Пантелей Генов – основоположника на консервната индустрия в България. Че, като дядо ми Добри Стефанов, съм станал съм офицер на 20 г. и съм летял, както и той, само че в Парашутния полк (сега 68-ма бригада Специални сили). Че съпругът на дядовата ми сестра – професор Константин Бобчев от известната еленска фамилия Бобчеви – е учил в Санкт Петербург, където съм завършил и аз. Че съм се захванал с тази история горе-долу на годините на Панайот Хитов, в които е започнал да пише спомените си. Това, разбира се, са просто съвпадения, но изразът „кръвта вода не става“ е известен от столетия.
- Правили ли сте паралел за ценностите, предизвикателствата, стремежите и каузите сега и тогава?
- Това е нещо много мащабно. Ще го има в някаква степен в друг проект, по който вече работя.
- Смятате ли , че сте достоен потомък на хората, които описвате?
- Просто следвам пътя си.
- В коя от епохите, които сте проучвали, бихте искали да живеете?
- Във времето на борбата за национално освобождение. Защото в него има ентусиазъм, вяра, героизъм и саможертва. Но и страх, алчност, подлост и предателство, както всъщност и сега. Затова много често ми се ще да „хвана гората“.
Още от категорията
Красимир Димовски сбъсква малкото и голямото човечество в романа „Тезеят в своя лабиринт”