Природонаучният музей в Пловдив ще бъде домакин на представянето на най-новата книга на хроникьора на българския алпинизъм доц. Сандю Бешев. Авторът ще сподели с нас разкази от 70 годишния си опит и изследвания по темата развитие на планинарството в България. Събитието е с вход свободен и ще се проведе от 18 часа на 17 юни в зала „Планетариум“.
Книгата “Истории за началото на планинарството в България” е издадена от списание "360" и излиза в края на май тази година. В нея са включени автентични разкази и фотографии с висока историческа стойност, представени са личностите и действията на родните пионери, като същевременно са маркирани и най-важните моменти от световната планинарска история, за да открием паралела, който ни дава представа къде се намираме.
Включете се в това историческо пътуване, за да разберете повече:
За първите планинари. Връщаме се по пътя на историята до първия български запис с планинарска тематика от 1864 г. написан до Неофит Рилски. Първото българско голямо изкачване на алпийски връх - връх Гран Комбен, за да стигнем до начало на организирания туризъм в България и как той се превръща в алпинизъм. Паралелно с родното начало разглеждаме детайли от раждането на световния алпинизъм и най-старите планински клубове в света.
За първите хижи. Проследяваме назад във времето първите планински бази в България, превърнали се в убежище за мнозина и научаваме повече за историята на първия български курорт. Паралелно маркираме и историята на първата хижа и ски лифт в света.
За първите скиори. Разкази за началото на ски спорта у нас, първите ски клубове и състезания. За първите преминавания на Ком-Емине през зимата, за първите спускания със ски от седемхилядник и историята на първото българско сноуборд спускане от осемхилядник.
За първите катерачи. Научаваме повече за първите използвания на въже и катерачен инвентар в България. Виждаме началото на организирания алпинизъм и основаването на първия планински клуб.
За първите експедиции. Истории за родните пионери в Алпите, Кавказ, Памир и първите ни изкачвания на седемхилядник и осемхилядник, заедно със световната история на най-интересните за българите върхове.