Знаел ли е за мащабната схема с фиктивни сделки с дизелово гориво Живодар Терзиев? Не е ясен отговорът на този въпрос, тъй като пледоарията на прокуратурата доста се различаваше от твърденията на адвоката му. Днес бе проведено дело, в което се гледаше мярката за неотклонение на петролния бос и обвинения в съучастие Борис Иванов. Двамата бяха пуснати от съда под гаранция в размер на 25 хиляди лева за всеки от тях.

 Според държавното обвинение в продължение на 10 години камион, който е собственост на дружеството  "Мимако" на другият обвиняем Борис Иванов, е идвал в базата на "Зара Е" с плик, съдържащ  анекс, за да товари гориво. То обаче е отивало в неизвестна посока, а не за американски военни в НАТО. „10 години тези хора не знаят къде отива това гориво, нито един път този търговец не се е позаинтересувал дали ползвателят е доволен от доставките? „ Това попита наблюдаващият прокурор по делото Гинка Лазарова.

Припомняме, че преди дни прокуратурата огласи подробности от досъдебното производство, според които дружества са декларирали доставки до полеви учебен полигон „Ново село“ – американска база, на дизелово гориво в огромен размер и с нулева акцизна ставка. Това бе съобщено на съвместен брифинг, в който участваха представители на МВР, НАП, Агенция „Митници“ и прокуратурата.

Другият привлечен като помагач е Борис Иванов, който е собственик на фирмата превозвач.

Терзиев е собственик на старозагорската фирма „Зара – Е" и бивш шеф на Петролната и газова асоциация у нас. Според прокуратурата за времето от 2014 г. до 2024 г. фирмата му е декларирала пред митническите органи, че е зареждала с гориво американската база на учебния полигон „Ново село", което е освободено от акциз и ДДС съгласно споразумение между България и САЩ, подписано през 2006 година.

Установено е, че доставките всъщност не били извършвани, а данъчните облекчения били получавани въз основа на неистински или с невярно съдържание документи, сред тях имало такива, в които са замесени имената на швейцарско дружество и на американски военнослужещи в НАТО, които не са имали представа за престъпната схема. Щетите за бюджета от неплатения акциз и ДДС били за 9,5 млн. лв.

В съдебната зала стана ясно, че  плащанията са ставали от името на американска компания, а през тези 10 години към митниците са подавани документи, че за това гориво се дължи нулев акциз, но не е имало реакция от институциите. Според прокуратурата ще се разследва и евентуално участие на служители от ведомства-НАП и митници, които са били замесени в схемата.

Още преди делото обаче  адвокат Светлана Петкова, която защитава Живодар Терзиев заяви, че са подали сами сигнал до и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов веднага, когато са се усъмнили в истинността на документацията.  По думите й те са сезирали и Американското посолство.  Тя категорично подчерта, че клиентът ѝ е жертва на измамата, а когато са узнали, веднага сами са сигнализирали с подробен сигнал. Тя разказа, че до всичко се е стигнало  в края на юли месец, когато са се обадили на Терзиев от агенция Митници, които хващат товарене на горивото.

Адвокатът на петролния бос Живодар: Сам подаде сигнал до прокуратурата, над 30 страници са обяснениятаТерзиев бе задържан заради данъчни престъпления чрез фиктивни доставки на гориво за Америка

“Оттам са го попитали дали може да отидат превозните средства в базата да бъдат ситуирани. Отиват в базата и единият се оказва Живко Попов, който уж кара до Ново Село. Митничарите ги хващат в момента на товарене. Тогава започват проверка, странно че вместо да се сезира полиция и прокуратура, шофьорите биват освободени. В тази връзка започва проверка и един от митничарите изразява съмнение, че изобщо тези коли са ходили до Ново село. Клиентът ми възмутен как може да не вярват на документите, сезирахме Американското посолство с идеята, че то ще му потвърди, но се оказва различно”, разказа юристът.

Според адвокатката на петролния бос, организаторите на схемата са Станислав Морфов и Борис Иванов.

Стана ясно, че през есента на 2014 г. с него се свързал Станислав Морфов, директор на международните сделки на „Нафтекс Петрол" ЕООД, който му обяснил, че фирмата му прикючва с дейността си и издирва дружество с данъчен склад.

Обяснил му за доставките на дизел до Ново село, свързал го с дългогодишния си партньор Борис Иванов, чиято компания доставчик на горива за американската армия „Мимако" ООД. Така те били купувани от фирмата на Живодар Терзиев и фирма „Митън Ханделс" на Ваня Шпилек и превозвани от „Мимако".

По разказ на прокурор Лазарова обаче, когато митничарите са започнали да правят проверка и Живодар е отишъл на място, е споменал, че ще си имат неприятности с НАТО. „Той е демонстрирал познанство с американски военни и близост с приемателите на горивото. През тези 10 години нито една доставка не е стигала до базата и доставките са били освободени от акциз,” заяви прокурорът.

Аз не знам дали има някой разумен човек , който може да си обясни тази ситуация без участието на тези  двама обвиняеми. Прокуратурата е длъжна да повдигне обвинение , след като е убедена във вината на обвиняемите. Моето мнение е , че без участието на служители на някои ведомства би било почти невъзможно осъществяването на това от толкова дълъг период от време,” категорична е Гинка Лазарова.

Тя заяви, че предвидените в закона наказания са от 3 до 8 години лишаване от свобода за данъчното престъпление, а за прането на пари е от 3 до 12 години.

Красимир Елдъров, който защитаваше Борис Иванов, коментира, че обвиняемият е съдействал на разследването, а дадената пресконференция в началото на тази седмица от прокуратурата и държавни институции е целяла да повлияе на общественото мнение и съда.

Фирма, доставяла горива за база на НАТО, ощетила държавата с милиониДружество е декларирало доставки до учебен полигон „Ново село" на дизелово гориво в огромен размер и с нулева акцизна ставка

Пуснаха под гаранция двамата обвинени в измама с горива за базата на НАТОТя е в размер на 25 000 лева за всеки от тях

Петролен бос застава пред съда в Пловдив заради аферата с горива за базата на НАТОСпоред прокуратурата, аферата е ощетила бюджета с 9,5 милиона лева