Разбитото депо за нелегални цигари в Царацово е функционирало близо половин година. Бусове почти всеки ден са влизали и излизали от склада, който се намира в началото на селото. За това разказа жител на населеното място, който живее и работи в съседство.
Както TrafficNews разказа, разкрито е депото, в което са съхранявани контрабандните цигари, част от които бяха открити в задържани в тир в склад до Скутаре. Складът се намира в района на пловдивското село Царацово. Служителите на сектор БОП - Пловдив са го открили часове, след като бе разкрит голям контрабанден канал за износ на цигари без бандерол.
В складовата база са открити още 1 600 000 кутии цигари с 23 000 000 къса цигари. Това са цигари на стойност 8 милиона лева, като само акцизът за тях е в размер на 5,3 милиона лева. Задържан е още един от замесените в контрабандната схема, издирва се и шести участник. Първите четирима задържани са с прокурорски мерки за неотклонение и утре прокуратурата ще поиска постоянен арест.
"Това е едно от най- големите количества контрабандни цигари , откривани в България и искам да изразя своята благодарност към всички ,които работиха за разкриването на схемата", заяви районният прокурор Петър Петров.
Хора в района на склада разказаха, че помещението е собственост на мъж от Пловдив. Същият отскоро построил стопанската сграда и решил да я отдаде под наем.
„Похвали се, че турска фирма е наела склада, но не каза каква ще е дейността. Между 5 и 6 месеца има хора тук. Почти всеки ден влизат и излизат бусове от склада, работи се само през деня. Рядко сме виждали кой отключва и заключва помещението, нито кой влиза с превозните средства. Никой никога не се усъмнявал в дейността на момчетата”, каза собственик на стопански двор в близост.
От близката бензиностанция също разказаха, че с действията си, хората от склада не са будили съмнение за престъпна дейност.
„Идваха леки коли тип баничарка, както и по-големи возила, но не бяха съмнителни. Бяха едноцветни, без надписи. Стояха час-два и тръгваха. Мислихме че е склад за продукти и че тук се товари стока. До сега ТИР-ве не са идвали или поне не през светлата част на деня”, каза служителят от бензиностанцията.
Въпреки лесната и достъпна локация на склада, той е бил добре замаскиран. Непосредствено пред вратите има бали със сено, както и чували. От въпросното помещение, чрез няколко курса са били прекарвани кашоните с цигари до другия склад, който се намира в Скутаре. Там са били товарени на ТИР-а, който е задържан от служителите на БОП.
„Тежкотоварният камион е влязъл на територията на страната преди дни. Голяма компания за търговия с косачки е трябвало да ги върне към производителя. Това е легалната причина ТИР-а да е в България. Косачките са били натоварени и е трябвало да тръгнат към чужбина, за производителя. Камионът обаче се отклонява и идва в Скутаре. Разтоварени са косачките , на тяхно място се товарят цигарите , а техниката се поставя в края на ремаркето като тапа и като прикритие. Камионът е трябвало да отпътува за чужбина, като на този етап не мога да кажа към коя страна”, каза пред медиите Районният прокурор Петър Петров.
Днес царацовци са научили за акцията от медиите. Темата в населеното място е именно за удара на антимафиотите.
„Сутринта, на път за работа минахме покрай въпросния склад и нямаше нищо – ни полиция, ни бусове. Колегите казаха, че задържаните не били местни иначе е щяло да се чуе из селото”, заяви пък работник от местен завод за опаковки.
Действително нито едно от задържаните лица не е от Царацово. Двама са чужди граждани – от Украйна и Словакия, а останалите лица са българи. Наш репортер неучи, че и тримата са с адреси в Пловдив, но са гастролирали из цялата област, както из Пазарджик. Освен с незаконното пласиране на цигари, те са упражнявали професии като бармани и сервитьори, научи още TrafficNews. Мъжът, който е задържан ден след останалите е на 35 години. Той е бил човекът, който е контактувал с реалните собственици на складовете и е плащал наемите. Всеки месец на точната дата е давал в кеш посочената сума.
Освен сред местните в Царацово, новината за разкритото депо за незаконни цигари е дискутирана и в средите, занимаващи се с търговия на цигари.
Акцизната стока без бандерол е на две компании – „Импириъл Брандс” и „Филип Морис”. Надали цигарите са излезли от завода, споделя източник на медията ни, като добави, че е невъзможно да се докаже откъде са дошли цигарите, тъй като липсва бандерол.
Една от марките цигари се произвежда във фабрика в Германия. Там се правят и кутиите. За съответната държава, за която отпътува стоката, се поставят надписи на съответния език. Именно тогава се поставя и съответния бандерол.
Спред разследващи качеството на цигарите и опаковките е изключително високо и затова на този етап не може да се каже дали са произведени нелегално или са изтеглени от някоя безмитна зона.
От прокуратурата съобщиха, че тепърва ще се назначават експертизи, за да се докаже откъде идват цигарите.
Още от категорията
Поредно заседание по делото срещу фотографа Дардов, вижда ли се краят на сагата?