Пловдивският апелативен съд отмени присъдата на бившия полицай Владимир Панайотов от Пазарджик за катастрофата със загинало седемгодишно момиченце в село Братаница. Върна делото за ново разглеждане от друг състав на Окръжен съд – Пазарджик от стадия на разпоредителното заседание.

Делото в Апелативен съд – Пловдив е образувано по жалба на подсъдимия срещу наказанието му от 4 години и 8 месеца лишаване от свобода. Той е признат от Пазарджишкия окръжен съд за виновен в това, че на 19 юли 2021 г. в с. Братаница, област Пазарджик, на главен път, при управление на лек автомобил „Шкода“, собственост на ОД МВР – Пазарджик, е нарушил правилата за движение по пътищата и по непредпазливост е причинил смъртта на 7-годишната Моника, от с. Братаница. Владимир Панайотов е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 години.

Делото се гледа за втори път в Апелативен съд – Пловдив, след като то беше върнато от Върховния касационен съд за ново разглеждане от друг съдебен състав. Първият състав беше изменил присъдата на полицая, като беше намалил наказанието му от 4 години и 8 месеца ефективно лишаване от свобода на 3 години условно с 4 годишен изпитателен срок, а лишаването от право да управлява МПС - от 6 на 4 години.

Наказателното производство в първоинстанционния съд е протекло по реда на съкратеното съдебно следствие, като подсъдимият е признал изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се е съгласил да не се събират доказателства за тези факти. Пловдивският апелативен съд намери, че в хода на наказателното производство са допуснати отстраними съществени нарушения, които не могат да бъдат отстранени от въззивния съд. 

Основното е, че обвинителният акт не отговаря на изискванията на НПК. Същият страда от непълноти относно мястото и начина на извършване на престъплението. Наблюдаващият прокурорът не е изложил факти относно посоката на движение на лекия автомобил, управляван от подсъдимия, посоката на движение на пресичащите деца, как са били разположени на пътя МПС-то и пострадалото дете преди и в момента на удара.

В обвинителния акт липсва ясно заявена теза на държавното обвинение къде е настъпил ударът и че това е станало на пешеходна пътека.  Това по-тежко наказуемо обстоятелство присъства в диспозитивите на обвинителния акт и на присъдата само цифром, но не е изписано и словесно, че ударът е станал на пешеходна пътека. Освен това, подсъдимият е предаден на съд за нарушение на чл. 119 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата. Този текст регламентира движение по автомагистрала, но в обвинителния акт няма изложени подобни факти, което води до противоречие между неговата обстоятелствена и заключителна част.

Апелативните съдии смятат, че Окръжен съд – Пазарджик е следвало да установи посочените пороци на обвинителния акт, да прекрати съдебното производство и да върне делото на прокурора за отстраняването им. Вместо това е разгледал делото и постановил обжалваната присъда, в която е привнесъл недостатъците на обвинителния акт. Извън горното, окръжният съд не е направил и дължимия анализ на доказателствата и не е изложил правни съображения за взетото решение, което е равнозначно на липса на мотиви и също представлява съществено нарушение на процесуалните права на страните и основание за отмяна на присъдата.

Решението на Апелативния съд е окончателно и не подлежи на протест и обжалване.

Две години след смъртта на 7-годишната Моника: Нов протест в БратаницаАпелативният съд в Пловдив отново ще разгледа делото

ВКС гледа делото за смъртта на 7-годишната Моника в БратаницаИнцидентът стана на пешеходна пътека в селото