Окръжна прокуратура-Пловдив внесе в Окръжен съд-Пловдив обвинителен акт спрямо двама мъже, които са служители на инкасо и една жена за присвояване и за пране на пари.
Двамата мъже са предадени на съд за това, че в съучастие, единият като извършител, а другият като помагач, в периода от месец май 2017 г. до 14.04.2020 г., едният в качеството си на длъжностно лице - ръководител „Паричен център“ - Пловдив към търговско дружество, в съучастие като подбудител и помагач, чрез обещание за документно прикриване на липси, умишлено е склонил и трезорчик в „Паричен център“ - Пловдив към същото търговско дружество, да присвои пари в общ размер на 2 447 850 лева .
Трезорчикът е обвинен и за това, че в периода от 01.09.2017 г. до края на месец октомври 2020 г. е придобил недвижими имоти – къща в с. Борец, апартамент на бул. „Коматевско шосе“, два апартамента на ул. „Ильо войвода“ в Пловдив, нива по плана на село Бъта, както и е използвал част от парите за резервационен депозит за закупуване на недвижим имот в курортен комплекс „Св. Св. Константин и Елена“ , обл. Варна , както и за закупуване на леки автомобили с присвоените парични суми.
Съшият е обвинен за това, че в периода от 12.02.2019 г. до 16.04.2020 г. в Пловдив, два или повече пъти в съучастие като подбудител и помагач, чрез обещание за издръжка и облаги умишлено е склонил неговата майка да извършила финансови операции за общо 325 920 лева, за които е знаела, че са придобили чрез присвояване. Обвиняемата използвала парите за закупуване или доплащане на два апартамента на ул. „Ильо Войвода“, на жилище на бул. „Коматевско шосе“ в гр. Пловдив, и за вноски за закупуване на жилище в курортен комплекс „Св.Св. Константин и Елена“.
Синът й е обвинен и за това, че в периода от неустановена дата през месец януари 2020 г. до 14.10.2020 г. в гр. Пловдив, е държал укрито имущество: сумата от 60 000 евро в левова равностойност 117 349,80 лева и 100 000 лв.
По делото е установено, че мъжете били длъжностни лица в търговско дружество с предмет на дейност предоставяне на услуги по инкасиране на парични средства и касови услуги със средства на различни банки, с които имали сключени договори. Задълженията им били да транспортират и обработват парични средства, при условията на доверително пазене. Тоест средствата се водели като постъпили в банките, но физически се намирали в касовите центрове на дружеството. Ръководителят на паричния център и убедил другият, който бил трезорчик. да присвоят суми от центъра, като му обещал да го подпомага и да манипулира данните в компютърната система, така че злоупотребата да не може да бъде разкрита при ревизия. Така в горепосочения период, действайки съгласувано, двамата присвоили общата сума от 2 447 850 лева, собственост на две банкови институции. Впоследствие част от парите трезорчикът „изпрал“ като закупувал имоти и автомобили, в която дейност му съдействала и майка му. Схемата била разкрита чрез извършване на внезапна ревизия.
По делото предстои провеждане на разпоредително заседание в Окръжен съд-Пловдив.
Още от категорията
Мъж ограби джамия в Пазарджишко, задържаха го