Прокуратурата ще настоява Георги Георгиев, подсъдим по делото „Дебора”, да бъде върнат в ареста. От държавното обвинение са внесли протест срещу изменение на мярката за неотклонение спрямо Георги.
Припомняме, че Районен съд – Пловдив измени мярката ми и го освободи под „парична гаранция”. Магистратите са се позовали на това, че обвиняемият е прекарал прекалено много време в следствения арест.
Припомняме, че делото се провежда по общия ред с разпит на всички свидетели и вещи лица, тъй като обвиняемият не се признава за виновен. Всяко едно от делата се гледа при закрити врати и без присъствието на журналисти, поради интимни факти от живота на Георги и Дебора. Георги Георгиев е подсъдим за това, че е нарязал 19-годишната Дебора от Стара Загора с макетен нож и обръснал косата й. Той отговора пред съда за общо три престъпления – за причинена с особена жестокост и по особено мъчителен начин за пострадалата многостепенна средна телесна повреда, за принуда и за закани с убийство.
Пуснаха под гаранция Георги от делото „Дебора”
Спрямо Георгиев е внесен обвинителен акт на 15 декември 2023 г. за три престъпления – за причинена с особена жестокост и по особено мъчителен начин многостепенна средна телесна повреда, за принуда и за закани с убийство спрямо 18-годишно момиче.
Наблюдаващите прокурори считат, че определението на Районен съд-Пловдив е неправилно и незаконосъобразно, като основните аргументи, отразени в протеста са следните:
Към момента задържането на Георгиев е в рамките на „разумния срок“ по смисъла на константната практика на Европейския съд по правата на човека. Мярката за неотклонение „гаранция“ не би могла да изпълни целите, визирани в Наказателно-процесуалния кодекс, поради което се явява неадекватна по отношение на подсъдимия. Тя не може да послужи като гаранция, нито за пострадалата, нито за останалите членове на обществото, че Георги Георгиев ще се въздържа от извършването на други престъпления.
Обвинението счита, че мярката за неотклонение „задържане под стража“ съответства на целите на закона и изискванията на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи с оглед обективни критерии - фактическа и правна сложност на делото и поведение на подсъдимия.
В тази връзка са и решенията на Европейския съд по правата на човека, според които при изменение на мярката за неотклонение съдът е длъжен да вземе предвид вида на престъпленията, за които е повдигнато обвинение и времевия промеждутък между тях. В конкретния случай Георги е подсъдим за три тежки умишлени деяния, като всяко едно от тях е наказуемо с лишаване от свобода и засяга личността и телесната неприкосновеност на пострадалата.
Още от категорията
Задържаха двама българи за опит за убийство в Черна гора