Жител на пловдивското село Цалапица е набил кмета Ивайло Данаилов, става ясно от решение на Пловдивския окръжен съд. Свадата се е разиграла на 20 юни 2021 година, а причината за спора тръгнала от забрана на кмета за паркиране на рейс върху новоасфалтирана улица.

По време на мандата на Ивайло Данаилов  бил извършен ремонт на пътната настилка на две улици в селото. Според кмета паркирането на тежки МПС повреждало новоположената настилка и той издал заповед с която забранява на подсъдимия, работещ в "Хеброс бус", като шофьор на рейс по линията Пловдив-Цалапица,  да преминава и паркира тежкотоварни МПС по горепосочените улици. Заповедта била връчена на мъжа на 20 май 2021г.  

На 20 юни 2021 г. кметът паркирал управлявания от него лек автомобил пред дома на другия мъж. Спрял автомобила си в близост до входната врата на двора до паркирания автобус и казал на внукът на подсъдимия да повика дядо си. Мъжът излязъл от двора на имота си като между него и Данаилов възникнал спор по повод паркирането на автобуса върху пътната настилка. Кметът на селото претендирал, че същата е била компрометирана поради спирането на тежки превозни средства, докато другият мъж твърдял, че това се дължало на извършения некачествен ремонт.

По време на спора кметът блъснал два пъти в гърба шофьора. Афектиран от това вторият отишъл до автобуса и взел обработен дървен кол, който използвал за проверка налягането на гумите, след което се насочил към Данаилов му нанесъл удар в носа. След това отново замахнал и му нанесъл удар в лявата ръка, която кметът вдигнал, за да се предпази. При третия опит за нанасяне на удар, Данаилов се дръпнал и взел кола от ръцете на подсъдимия. В резултат от нанесените удари била констатирана лека телесна повреда.

При упражняване правото си на лична защита подсъдимият поиска от съда да го признае за невинен като заявил, че не „отишъл да бие кмета“, а пострадалият е отишъл при него. Допълнил е, че когато полицаят го попитал защо е ударил тъжителя, той отвърнал, че последният го е „нарекъл говняр“.

На първа инстанция мъжът е глобен да заплати на пострадалия 1500 лева, макар кметът да е претендирал за 5000 лева. Недоволен от решението шофьорът е обжалвал, с искане да бъде оправдан, като е извършил деянието в условията на а „неизбежна отбрана“.

С решение от тази седмица, въззивния съд обаче единствено е намалил обезщетението от 1500 на 1000 лева. Мъжът трябва да заплати и направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер от 1000 лева.

Решението на Пловдивския окръжен съд е окончателно и не подлежи на обжалване.