„Имах запор на банковата  ми сметка и когато бе вдигнат, реших да проверя салдото. Бях шокиран, когато установих , че липсват 70 000 лева – парите , които бях получил от продажба на имот.  Сумата е изтеглена  още в деня на внасянето й от клон на банката ми в Айтос и то по време, когато аз бях неподвижен след операция на крака. Направих няколко опита да преговарям с ръководството на „Алфа банк“ , но без особен успех. Затова  ще ги съдя“ . Това разказа пред TrafficNews.bg  пловдивчанинът Георги Тодоров . Тодоров, или както е известен в града Жоро Шилето,  твърди, че е станал жертва на перфектно скроен заговор, в който има замесени и банкови служители.

Тодоров бил клиент на „Алфа банк“ от 2011 година и имал там спестовен влог. През септември 2012 година , чрез пълномощник той продал имот в Айтос , като сумата посочена в нотариалния акт е 69 000лева. По договор купувачът е внесъл парите в посочената от Тодоров сметка.  Малко след сделката обаче сметката е запорирана , а по-късно и освободена. През ноември 2014 година Тодоров решава да провери с какви пари разполага в банката и иска извлечение. Установява , че 70-те хиляди, които би трябвало да са в сметката липсват и иска от банката да му направят справка за историята на тегленията. „ Останах като попарен, когато разбрах, че парите са били изтеглени само няколко часа, след като са били внесени от купувача. Аз със сигурност не съм ги теглил , тъй като по онова време аз бях неподвижен и на легло след тежка операция на ахилеса. За сделката бях упълномощил едно момче от Айтос да ме представлява, но той нямаше пълномощно да оперира с банковата ми сметка. Никога не съм упълномощавал който и да било да тегли суми от нея, дори жена ми няма пълномощно. Не съм губил личната си карта, нито пък някога съм я давал на някого“ категоричен е Шилето.

След като разбрал за липсата, Тодоров поискал цялото си досие , проверка на случая и настоял липсващата сума да бъде възстановена.  От банката обаче му отговорили , че тегленето е извършено на каса , според тях няма никакво нарушение и за тях ситуацията е изяснена. От Алфа банк категорично са отказали да възстановят сумата. Затова той е внесъл искова молба в Пловдивския окръжен съд.  

Репортер на TrafficNews.bg потърси за становище „Алфа Банк“. Ето и техния коментар: “Достоверността на подобни твърдения следва да бъде установена по законов ред. При необходимост, банката ще съдейства на компетентните органи.”

 

Тодоров отговори и на няколко въпроса на TrafficNews.bg:

-          Как според вас се е случило това?

 -          Това банката трябва да каже. Аз знам само , че тази сума липсва.

 -          Възможно ли е да сте дали пълномощно на някого и той е да е злоупотребил с доверието ви?

-          Не, такава възможност няма. Не съм упълномощавал никого, дори съпругата ми.  Не съм подписвал никакви документи.  Сумата е изтеглена на същия ден, когато е станала продажбата на имота. Това е станало с предварителна заявка , от предишния ден. Това показва сумата, която е платена за транзакцията. По принцип подобна заявка се прави в писмен вид, тъй като ако клиентът откаже да изтегли сумата, той плаща неустойка. Човекът , който е изтеглил сумата, явно е имал информация  за подготвяната сделка.  По същото време , аз бях на легло в къщи , с един апарат , закрепен за крака и не можех да ставам.

 -          Открихте ли някакви нарушения при процедурата по тегленето, след като сте се запознали с историята на сметката?

  -          -По принцип, за да изтеглиш каквато й да е сума от Алфа банк от друг клон, извън този където е била открита, трябва да изпратят цялото ти досие , служителят прави проверка и едва тогава изплаща  исканата сума.  Каква е логиката аз да тегля пари от Айтос , от собствената си сметка, след като живея в Пловдив.  Поисках адекватен отговор защо не е спазена процедурата, а от ръководството ми отговориха, че записите от камерите се пазели 30 дни. Подписите на бележките се различават и с просто око.

-За каква сума претендираш в исковата молба?

 -Сумата плюс законната лихва и неустойки за претърпения стрес. Все пак не е приятно да установиш, че банковата ти сметка е източена. Сериозен стрес е.

- Не сте случаен човек, били сте полицай, застраховател, свързват ви и с фигури от подземния свят. Би трябвало да имате обяснение за това, което се е случило.

-Бил съм полицай, но вече не съм. Има си полиция и прокуратура, които разследват престъпленията.  Аз имам отношения с банката и искам тя да ми върне парите. Ако ръководството на финансовата институция реши да си търси хората, които са виновни – да го направи.  Мен това не ме интересува. Но е факт , че при едно подобно разследване вероятно ще се окаже замесен и някой банков служител, защото няма как да изтеглиш толкова голяма сума от един клон , който я има я няма 1000 клиента и на никого да не направи впечатление.  Но пак повтарям- проблемът е на банката. Аз съм поверил парите си на тях и и си ги искам от тях.

-  С какво се занимавате в момента?

-В момента не работя. През последните години претърпях няколко операции и сега се възстановявам. 

-Преди време името ви редовно се появяваше в криминалните хроники.  След толкова години ще кажете ли какво се случи в Домби бар?

-За мен това е затворена страница. Дистанцирал съм се от всичко. Сега има семейство, нов живот. Не искам да се връщам назад.

*Шилето е емблематична фигура от  годините на прехода.  Започва като ченге в сектор "Издирване" на РДВР-Пловдив, но  след това минава от другата страна на бариерата.  За първи път името на Тодоров влиза в криминалните хроники през 1994 г. Следва сблъсък със  "седмиците", но след това по-късно нещата се уталожват.

През 1996 г. Георги Тодоров напуска системата на МВР и става представител на бившата застрахователна компания "Аполо и Болкан" в Пловдив.  В продължение на две години  нещата вървят мирно и кротко, но на 16 срещу 17 май 1998 г.   в "Домби бар" Георги Тодоров ранява Стоян Ненчев-Цеко (бивш вицепрезидент на "Клуб 777" и представител на "СИК" в Пловдив) и убива на място неговия бодигард Николай Марински-Кальо. 

Веднага след това Тодоров изчезва. За главата му е обявена награда, но така или иначе никой не успява да я получи. В продължение на две години предварителното производство за стрелбата в "Домби бар" е спряно, защото  обвиняемият липсва.  Говори се , че по онова време е бил в Одеса, но няма доказателства за това.  През март 2001 г. Шилето се предава доброволно на полицията и съдът му налага постоянна мярка за неотклонение "домашен арест".  Причината е диагнозата, поставена от лекарите в Клиниката по хематология към пловдивската УМБАЛ "Свети Георги - левкемия, която той е развил вследствие на стреса след убийството.

На 4 октомври 2002 г. делото срещу Шилето в Пловдивския окръжен съд приключва. Той е признат за виновен единствено за незаконно притежаване на оръжие - пистолета, с който е гърмял в "Домби бар". За убийството на Николай Марински-Кальо и за раняването на Стоян Ненчев-Цеко - Георги Тодоров е оправдан,  като мотивите са "превишаване на  неизбежната отбрана, като  е извършил престъплението от уплаха и смущение". 

Парашкева Иванова, TrafficNews.bg