
Пловдивският апелативен съд уважи протеста на прокуратурата и отмени определение на Окръжен съд – Хасково, с което е изменена мярката за неотклонение на кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер от „домашен арест“ в парична гаранция от 45 000 лева, като остави в сила мярка за неотклонение „домашен арест“, със средство за електронно проследяване.
Делото в Апелативен съд – Пловдив е образувано по протест от Софийска градска прокуратура, в който се иска мярката за неотклонение на кмета да остане „домашен арест“.
С писмена молба обвиняемият, който влязъл в болница по спешност на 22.04.2025 г., поиска делото да се разгледа в негово отсъствие. Съдът уважи искането и даде ход на делото, а Искендер беше представляван от двама защитници.
Припомняме, че с постановление на Софийска градска прокуратура от 20.09.2024 г. Мюмюн Искендер е привлечени като обвиняем за участие в организирана престъпна група - структурирано трайно сдружение на повече от три лица с цел да вършат съгласувано в страната престъпления, засягащи различен вид обществени отношения, като групата е създадена с користна цел.
Кметът на Минерални бани е привлечен като обвиняем за две отделни престъпления, изразяващи се в получаване на средства, предоставени от ЕС на българската държава, разпределяни от Държавен фонд „Земеделие“ чрез представяне на неверни сведения.
С Постановление от 15.04.2025 г., предявено на 22.04.2025 г. на кмета на Минерални бани са повдигнати три нови обвинения относно незаконното придобиване на три имота в санитарни зони на вододайни сондажи, които с министерска заповед са обявени за държавна публична собственост.
Според Апелативен съд – Пловдив налице е обосновано предположение за съпричастност на Мюмюн Искендер, както към обвиненията, предявени на 20.09.2024 г. и 02.10.2024 г. така и към новите, предявени на 22.04.2025 г. Тази съпричастност към последните обвинения се извежда от проведените на 22.04.2025 г. разпити на свидетели от община Минерални бани, както и на общински съветници. Всички изброени престъпления са тежки умишлени според закона, което изпълнява първата предпоставка за определяне на мярка за неотклонение. Съдът смята, че допълнително събраните доказателства по досъдебното производство надграждат обоснованото предположение за съпричастност на Искендер към престъпленията, в които е обвинен.
Апелативният съд прецени, че няма опасност той да се укрие.
Въззивният съд не възприема като обоснован и законосъобразен извода на окръжния съд, че е намалял риска от извършване на престъпление от обвиняемия. Този извод се явява неправилен с оглед на постановлението за привличане като обвиняем от 15.04.2025 г., предявено на 22.04.2025 г. с което му е повдигнато обвинение за още три извършени престъпления. Във връзка с новото обвинение предстои извършване на допълнителни процесуално следствени действия по събиране на доказателства, свързани не само с последното обвинение, но и за обстоятелства по предходните обвинения. По-голямата част от свидетелите работят в Община Минерални бани и населените места в нейния обхват, като разследващите органи събират и допълнителни писмени доказателства, обвързани с документацията на същата община. По делото съществуват данни, че се препятства разследването поради непредставяне на изискани по разследването документи от служители на посочените администрации, което не се отхвърля и от защитата на обвиняемия.
С тежестта на множеството деяния за които е повдигнато обвинение на Искендер, усложнената фактическа обстановка, която е предмет на доказване, множеството процесуални действия и събраните по делото доказателства в хода на досъдебното производство, които се намират в близо 120 тома, все още не е надхвърлена границата за разумния срок за изпълнение на мярката за неотклонение.
Срещу 100 000 лева: Пуснаха под гаранция кмета на Минерални бани
Акценти


Евакуираха посетителите на мол Пловдив




Разбиха една от най-големите нарколаборатории у нас

Почина най-възрастният скиор в България

