Апелативен съд – Пловдив потвърди решението на Окръжен съд – Стара Загора за задържане под стража на 40-годишен мъж, обвинен в извършването на два особено дръзки грабежа. Престъпленията са извършени в рамките на по-малко от месец, като жертви са възрастни хора, станали мишена в момент на особена уязвимост.
Според събраните до момента доказателства, в периода между 18 юни и 9 юли 2025 година, в град Стара Загора и в село Ягода, обвиняемият е действал хладнокръвно и с предварителен умисъл. В първия случай той е нападнал 81-годишен мъж непосредствено след като последният е излязъл от пощенски клон, отнемайки със сила 550 лева. Вторият удар е бил още по-безскрупулен — 74-годишен пенсионер бил проследен след посещение в банков клон, а нападателят го е нападнал и ограбил от 1085 лева.
И в двата случая е използвана физическа сила, за да се постигне престъпната цел — факт, който съдиите определят като особено притеснителен, имайки предвид възрастта и състоянието на пострадалите.
Мъжът, срещу когото е повдигнато обвинение, е добре познат на органите на реда. Справка за съдимост показва, че той е многократно осъждан, включително за идентични престъпления. Това, че грабежите са извършени само месеци след последното му освобождаване от затвора, според магистратите ясно сочи към реална опасност от рецидив при по-лека мярка за неотклонение.
Апелативният съд прие, че доказателствата по делото са достатъчно убедителни, за да се направи обосновано предположение, че обвиняемият е автор на престъпленията. Съдът подчерта и особено наглия начин на действие – атакуване на възрастни хора в уязвим момент, което сочи към висока степен на обществена опасност.
Съгласно Наказателния кодекс, за подобен тип грабежи, извършени в условията на опасен рецидив, се предвижда лишаване от свобода за срок от 5 до 15 години.
Решението на апелативните магистрати е окончателно – 40-годишният обвиняем остава зад решетките в очакване на съдебния процес.
Още от категорията
Виж всички
Задържаха внука на Цветелин Кънчев за грабеж
Обмениха 300 лева на пенсионер за 15 евро
Акценти
Виж всички
Напусна ни легендарният музикат Личо Стоунса
Блъснатият от влак в Крумово мъж е невредим - бил е пиян