Психично болен мъж отнесе 1000 лева глоба, защото е звъннал и подал фалшив сигнал за бомба в пловдивска болница. Причината е смяна на графика за хемодиализа, който съвпадал с програмата за футболни срещи по телевизията.
Тъй като новият график за лечението на мъжа не му позволявал да гледа мачовете, той решил да си отмъсти като подаде несъществуващия сигнал. Макар подобни прийоми да бяха „модерни” преди повече от 20 години и да се използваха от учениците, когато не се бяха подготвили за контролна работа, мъжът явно е решил, че и в „наши дни” подобна постъпка ще му се размине.
Мъжът е пенсионер по болест с доказано психичното заболяване – умствената недоразвитост. Той страда от хронична бъбречна недостатъчност и от 07.06.2016 година е включен в програма за диализно лечение. Медицинските процедури от Програмата се провеждали три пъти седмично по предварително изготвен график в дните понеделник, сряда и петък. За целта, обвиняемият ползвал и специализиран транспорт на болничното заведение от вкъщи до Пловдив и обратно. В изготвения на 07.01.2020г. график били предвидени различни дни за провеждане на процедурите – вторник, четвъртък и събота и различен начален час - 13,00 ч., в сравнение с тези от последните повече от три години. Извършената промяна създала сериозно недоволство у пациента, тъй като щяла да му попречи да гледа футболни мачове по телевизията. Затова, решил да изрази несъгласието си като подаде сигнал за поставена бомба.
Снабдил се с телефонни номера на болницата отишъл пощенската станция на града в който живее. Телефонните кабини не работели, което му попречило да изпълни намерението си. Това обаче не го отказало и на следващия ден, след като се върнал от поредната процедура от диализното лечение, поискал от дете, което видял да си играе в центъра на града, да ползва мобилния му телефон, но получил отказ. След няколко неуспешни опита да реализира намерението си, на следващия ден, мъжът си хванал рейса и дошъл до най-близката поща в Пловдив. След като подал сигнала, отишъл да пие кафе на Главната и после се прибрал.
От болницата веднага се обадили на 112 и на място пристигнали служители от Второ РУ, Криминална полиция и „БОП”. Започнала незабавна проверка за откриване на експлозиви, а персонала и пациентите на болницата били евакуирани. Проверката продължила около час и половина, но не били открити взривни вещества и експлозиви, поради което достъпът до болницата бил възстановен.
Мъжът бил установен и освободен от наказателна отговорност, като получил единствено глоба от 1000 лева. Той обаче решил да обжалва наказанието на по-горна горна инстанция, като в мотивите си посочва „явна несправедливост на наложеното наказание, поради несъответствието му със степента на обществена опасност”. Според адвокатът му, психичното заболяване на мъжа – умствената му недоразвитост не му позволява да разбира свойството и значението на извършеното престъпление.
Назначена е комплексна съдебно психиатрична психологична експертиза, според която мъжът е реализирал множеството последователни, логични и активни действия в период от няколко дни, до пълното постигане резултата.
С оглед експертизите и доказателствата, освен че потвърди наказанието, съдът наложи и допълнителни 100 лева санкция на мъжа, представляващи разноски по делото
Още от категорията
Нападение над шофьор от градския транспорт в Бургас