Пловдивският съд решава дали да потвърди присъдата на имама, зовял за религиозна война

Ахмед Муса бе осъден на 7.5 години затвор на първа инстанция

Пловдив 10.12.2020 18:48 1571 0
Пловдивският съд решава дали да потвърди присъдата на имама, зовял за религиозна война

Четири часа и половина продължиха предоариите по делото срещу Ахмед Муса и сподвижниците му. Пловдивският апелативен съд  изслуша защитните речи на 11 адвокати и 14 подсъдими. Пред магистратите се изправиха и самите подсъдими, които имаха възможност да кажат последни думи в своя защита. 

Припомняме, че Муса бе осъден на 7 години и половина лишаване от свобода. Сподвижниците му Ангел Симов и Стефан Александров от Пазарджик, Светослав Манчев, Ерджан Смаил от Пловдив, Стефан Димитров от Асеновград, Йосиф Минчев и Александър Иванов от Пловдив, Орхан Бързак и Райко Кърталов от Пазарджик, Ненко Щерев от Асеновград, Веселин Стефанов и Рангел Илиев, получиха присъди от 2 години до 3 години и 6 месеца затвор ефективно. Единствената жена сред обвиняемите - Александрина Иванова от смолянското село Старцево, получи единствената условна присъда от 2 години и 6 месеца, с изпитателен срок за 4 години и половина.

Подсъдимите бяха задържани при акция на ДАНС през 2014 година. Имамът Муса и другите участници проповядвали религиозна омраза и нетърпимост и призовавали към война в джамията "Абу Бекир" в Пазарджик.

Според виновниците присъдите са прекалено сурови. Освен това смятат, че не са извършили престъпление, тъй като са споделяли публикации онлайн.

По време на делото е направена експертиза на черен флаг, който се смята, че принадлежи на терористичната организация "Ислямска Държава".

Апелативният съд в Пловдив обяви делото за решаване в законоустановения 2-месечен срок. 

Акценти

Изпрати новина