Засилени мерки за празничните дни. Пътните полицаи ще контролират трафика в натоварените участъци и курортите, а цивилни полицаи ще проверяват моловете, магазините и площадите, на които се струпват хора. От МВР отчитат намаляване на битовите кражби тази година и промяна в местата, на които действат джебчиите.

Моловете вече не са предпочитано място от джебчиите. Все по-често крадците дебнат в градския транспорт. Най-често кражбите стават при качване или слизане от превозното средство.

Шура Братанова е обирана в трамвай 22. Разбира, че от чантата ѝ липсват вещи, когато се прибира вкъщи.

"Три-четири млади жени. Много добре облечени. Държиш си чантата. Те режат, взимат портмонето и си предават по своя начин на един, на друг, на трети, на пети", разказва пред БНТ Шура Братанова.

Тази година кражбите са намалели с близо 14 %, спрямо същия период през 2020. Сред задържаните има откраднал 700 хил. лв. От полицията съветват да не се оставят пари и бижута в дома, ако там няма никой по празниците.

"Металните каси в домовете на 99 % представляват лесна плячка за кражба. Призоваваме и фирмите - да не се съсредоточават големи суми в търговските обекти, да се прави по-често инкасо. Ще има цивилни служители на полицията на всички места, където се очаква струпване на граждани като молове, магазини, църкви, площади", обяви Димитър Димитров - ГД "Национална полиция".

Допълнителни екипи на "Пътна полиция" ще контролират трафика на 23, 24 и 31 декември, за да не се образуват тапи.

"Успоредно с тях са предвидени полицейски екипи, които да се движат в транспортните потоци и да извеждат водачи на превозни средства с неадекватно и опасно поведение на пътя", обясни Лъчезар Близнаков - "Пътна полиция".

Проверки ще има и за нерегламентирана продажба и употреба на пиротехнически средства. Глобите при нарушение са от 500 до 2000 лв.

"Ще се следи за забрана на употреба на пиротехнически изделия в превозни средства, в близост до лесно запалими материали, както и в районите на здравни и лечебни заведения", каза Емил Ангелов, Сектор "Контрол на общоопасните средства", ГДНП.

През последния месец от пожарната са направили над 1500 проверки на условията за евакуация и гасене на пожар. В заведения и храмове в страната са установени 300 нарушения и са съставени 10 акта.

"Гражданите да не оставят без наблюдение включени в електрическите мрежи коледните украси", призова Георги Толин, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

От полицията призовават при подозрения за престъпление да не се стига до саморазправа, а да се потърси помощ на 112.