Убийства, грабежи, проституция, изнасилвания – нищо от това не остана чуждо за децата от Пловдив и областта. През изминалата година в региона са регистрирани 406 престъпления, извършени от малолетни и непълнолетни, а близо 640 деца са на отчет в Детската педагогическа стая (ДПС) заради противообществени прояви. 

Макар че тежките нарушения на закона рядко влизат в криминалната хроника при младежите, данните сочат тревожна тенденция. През 2024 г. се наблюдава ръст на случаите, в които деца прекрачват закона – престъпленията са със 75 повече спрямо предходната година, а служителите на ДПС са работили по 163 казуса повече.

Наблюдава се още почти тройно по-голяма активност при извършители от 14 до 17 години спрямо по-малките деца (от 8–13г.) – период, в който младежите вече проявяват поведение, доближаващо се до моделите на пълнолетни извършители. Данните сочат, че тийнейджърите са извършили 277 престъпления или противообществени прояви, а малолетните са регистрирали 129 простъпки. Ако разгледаме числата в дълбочина, става ясно, че момчетата доминират във всички категории – и при противоправните прояви, и при престъпленията. Редките провинения на момичетата обаче не са за подценяване, тъй като често са в категорията на високорисковите за личността прояви като проституция и употреба на вещества.

Най-разпространеното престъпление сред децата в Пловдив - кражбитеДвама непълнолетни са извършили блудство

Кражбите – остават най-често срещано престъпление

Кражбите остават водещата форма на противозаконна дейност сред непълнолетните. През годината са отчетени 221 такива случая, включващи разнообразни обекти и начини на извършване. Най-много са кражбите от търговски обекти – 58 на брой, от които 44 са дело на по-големи тийнейджъри. Следват домовите кражби (23 случая), като при тях преобладават децата от по-малката възрастова група, и джебчийството (15 случая). Налице са и инциденти, включващи взломни кражби (11), отнемане на моторни превозни средства (3) и кражби на земеделска продукция или добитък (14 случая).

Насилието и агресията

Телесните повреди заемат второ място по честота – 64 случая, от които 52 са извършени от лица над 14 години. В тази група са регистрирани и 37 случая на унищожаване и повреждане на имущество, както и 22 случая на хулиганство – също концентрирани сред тийнейджърите.

Наркотици и сексуални престъпления

Макар и по-малко на брой, престъпленията, свързани с наркотици, заслужават внимание – 32 случая за годината, като всички са извършени от момчета между 14 и 17 години. Регистрирани са и две сексуални престъпления – едно блудство и едно изнасилване, чийто извършители отново са непълнолетни момчета.

Краен спектър на престъпността

В категорията на по-тежките деяния попадат 12 случая на грабежи, 10 от които извършени от по-големи непълнолетни.

Единственото убийство в страната, извършено от дете, се случи в Пловдив. Както медията ни писа – става дума за 14-годишният Любомир, който преби до смърт майка си в кв. „Коматево“. Момчето бе освободено от ареста, но правната квалификацията на престъплението все още не е окончателна. Сега детето е с мярка наложена от съда "Надзор на инспектор от Детска педагогическа стая".

Ръст на проявите на агресия, бягство и вандализъм в Пловдивска област

През 2024 г. 638 непълнолетни са преминали през Детските педагогически стаи в Пловдивска област поради извършени противообществени прояви. Данните сочат значителен дял на агресивно поведение, бягства и непристойни действия на публични места.

Най-често срещаните прояви са свързани с агресия и насилие – 132 случая, от които една трета са извършени от непълнолетни. Училищният тормоз е регистриран в 39 случая, което представлява по-голямата част от общо 52 прояви на тормоз. Бягство от дома или институции се е случило 85 пъти, като отново преобладават децата от 14 го 17 години.

В ДПС са имали още 65 случая на непристойно или хулиганско поведение, 59 случая на повреждане на обществена или частна собственост, както и 59 казуса с употреба на психоактивни вещества.

Наблюдават се още 14 случая на просия, няколко изолирани прояви на скитничество, както и 170 случая, класифицирани в категорията „други“, включваща различни форми на противоправно поведение.

И тук се запазва тенденцията момчетата да доминират значително в почти всички категории, като съставляват над 75% от преминалите през ДПС в Пловдив и областта.

Над 550 деца с възпитателни мерки в Пловдивско

През 2024 г. 564 деца и младежи от област Пловдив са били с наложени възпитателни мерки заради извършени противообществени прояви. Общо 790 лица са били на отчет в ДПС в Пловдивска област, като 299 от тях са заведени през самата година, а 638 са преминали през системата заради конкретни прояви. От тях най-многобройни са момчетата – близо 82% от всички преминали. Пловдив се откроява като една от областите с най-висок дял на работа с непълнолетни в системата на ДПС, както по общ брой лица, така и по дял на наложените възпитателни мерки.

Данните подчертават необходимостта от целенасочена превенция, подкрепа за рисковите семейства и последователна работа на институциите за ограничаване на детската престъпност и противообщественото поведение.

Темата събира отново обществено внимание, след като в последните седмици родители се оплакаха в социалните медии от насилие сред децата и младежите и от явлението на т.нар. "локали".

Вижте анализите и интервюта на TrafficNews по темата:

"Локалите" - огледалото на обществотоСкука, неравенство и семейна среда са сред факторите, които формират опасната тенденция

Тревожна ескалация на насилието сред децата: Експерт алармира за липса на адекватни меркиПодрастващите имат нужда някой да ги зачита, смята Лазар Атмаджов