Десет години след като възрастният Кръстьо Дюлгярски бе блъснат на пешеходна пътека в  Хисаря и впоследствие почина, съдебната сага приключи с условна присъда за подсъдимия Стоян Найденов – бизнесмен и бивш общински съветник от ГЕРБ. Преди дни Окръжният съд в Пловдив обяви присъдата на обвиняемия, която е две години условно с тригодишен изпитателен срок и три години без право да управлява МПС.

Инцидентът стана на 22 октомври 2015 година, между двата тура на местните избори. Тогава случаят изправи на нокти курортния град, тъй като в него бяха намесени имената на бизнесмена Найденов и личния лекар на дядото - Славчо Иванов, който също е активист на партията. Въпреки обществения отзвук, разследването на катастрофата се проточи близо десетилетие.

Дълго време случаят остава обвит в мълчание и неясноти. Първоначално  беше образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител, а по-късно като обвиняем бе привлечен Стоян Найденов. Според обвинителният акт той е причинил смъртта на Кръстьо Дюлгярски по непредпазливост, след като го е блъснал на пешеходна пътека. В материалите по делото се казва също, че хисарският хотилиер е избягал от местопроизшествието.

Делото премина през двама съдии в Окръжен съд – Пловдив, като обвинителният акт бе връщан за преработка цели два пъти, поради „неясноти в обвинението“. През 2022 година се проведе първото разпоредително заседание със съдия-докладчик Елена Захова. Магистратът обаче връна обвинението на прокуратурата за поправка, а следващото заседание стартира чак през 2023 година с нов съдия Момчил Найденов. Последният отново направи препоръки на прокуратурата с искане за връщане на делото. Третият опит за старт на дългия процес  дойде чак в края  на 2023 година с разпит на всички свидетели и вещи лица. Краят на съдебната сага в Окръжен съд завърши едва третия месец на 2025 година.

Синът на убития от бивш общински съветник пешеходец иска справедливостДелото ще започне отначало

Присъдата, която е 2,5 години условно, обаче едва ли удоволетворява близките на покойния Кръстьо Дюлгярски. А вероятността тя да подейства превантивно и възпитателно за другите водачи е нулева. Още на първото заседание синът на жертвата -  Тодор и дъщеря му Мария, настояваха за справедливост и обезщетение от по 250 хиляди лева. „Безнаказаността на нарушенията поражда още нарушения“, заяви пред медиите Тодор след едно от заседанията.  

Фаталният инцидент стана през 2015 година. Една сутрин възрастният мъж отива до магазина за сирене и това е последното му пазаруване.

Първоначалната версия на Стоян Найденов е, че е видял възрастният човек паднал на улицата. Помогнал му да стане, питал го кой му е личният лекар. След това го качил в колата и го закарал в поликлиниката. Според Стоян, на влизане в поликлиниката на дядото пак му прилошало и Найденов го вдигнал отново на крака. Д-р Иванов го прегледал, изписал му нещо за мазане на натъртените места и някакви хапчета.  След лекарския преглед Найденов отвел стареца до дома му. Посрещнала ги жената на дядо Кръстьо - Пенка Дюлгерова, която умира година по-късно.

"Всичко го болеше”, разказа тогава възрастната жена. Вечерта започнал да повръща и така до сутринта. Тогава Пенка Дюлгерова се уплашила и се обадила на сина си в София  да дойде.

На следващия ден сутринта е повикана Спешна помощ и  Кръстьо е откаран в МБАЛ „Пловдив”, където ден по-късно издъхнал. Рентгенът показал, че целият бил потрошен. Поради състояние му лекарите решават да направят аутопсия и назначават съдебномедицинска експертиза.

От МБАЛ "Пловдив", където мъжът е откаран, още тогава обяснили, че човекът е получил тежки травми, причинени от много силен удар, вероятно от кола. 

В същото време д-р Иванов обяснявал, че Дюлгярски е получил лека травма при падане.

Причината за смъртта на човека остава мистерия близо година. В хода на разследването са направени две съдебни експертизи. Автотехническата доказва, че ударът е бил от автомобила, управляван от Стоян Найденов.

Медицинската - че травмите, довели до смъртта на Кръстьо, са причинени от пътнотранспортното произшествие.

Тази присъда не е окончателна и подлежи на протест и обжалване пред Апелативен съд Пловдив.