Прокуратурата поиска постоянно задържане само за петима от всички 43 души, задържани при акцията в петък срещу канал за финансиране на терористи. Тогава бяха извършени обиски и арести в София и още 6 града. 

По-късно заместник-главният прокурор Иван Гешев оповести, че групата се е занимавала с парични преводи по т.нар. метод хауала, за да няма следи от трансфера на сумите.

В крайна сметка държавното обвинение повдигна по две обвинения срещу една българка и петима сирийци, единият от които се издирва в чужбина.

„Обвиненията, които са повдигнати на шестте лица, са на всяко от тях по две обвинения за престъпления против републиката. Първото обвинение е за това, че в периода от началото на 2016 г. до 18 януари 2019 г. на територията на страната всяко едно лице поотделно е извършвало небанкови парични операции по метода „хавала“ в особено големи размери – общо от всички лица, не по-малко от 25 млн. евро, и е участвало в закупуване на леки автомобили в България и други държави и прекарването им до сирийски територии.

Второто обвинение, което всяко едно от лицата са получили, е за това, че са участвали в група, която си е поставяла за цел извършване на терористични действия на територията на чужда държава. Автомобилите, които са били прекарвани от членовете на тази група от България до Сирия в инкриминирания период са не по-малко от 100“, обяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Днес спецсъдът ще решава дали да остави за постоянно в ареста Мустафа Алибрахим, Абдалхай Халум, Атеф Хсара, Сулейман Али и Исения Асенова. За 60-годишния Мустафа вече излезе информация, че притежава чейндж бюра и живее в столична кооперация, но семейството му е в Швеция.