![ГДБОП пресече пиратско ТВ разпространение в цялата страна](https://cdn2.trafficnews.bg/2020/02/05/gdbop-preseche-piratsko-tv-306.jpg)
Шест дружества в София, Варна и Бургаска област бяха проверени от отдел „Киберпрестъпност“ на ГДБОП, експерти от Министерството на културата, Комисията за регулиране на съобщенията и НАП в хода на мащабна операция срещу нерегламентирано разпространение на редица телевизионни програми, съобщиха от пресцентъра на МВР.
В хода на проверката е констатирано разминаване между брой абонати и сключени договори с крайни потребители, като над 30 000 е броят на клиентите на всички проверявани дружества, които са получавали пиратирания сигнал. От 17 адреса в цялата страна (София, Варна, Бургас, Айтос) са иззети множество документи и компютърно-информационни данни.
„Операторите“ не са декларирали, съгласно изискванията на закона, предоставянето на услугата – разпространение на радио и телевизионни програми и брой абонати, както и наличието на договори за притежавани права върху телевизионното съдържание. Инфраструктурата не се е водела техен актив именно с цел да се прикрие дейността.
По случая са образувани 6 досъдебни производства за извършени престъпления по чл. 172А, за което е предвидено наказание лишаване от свобода до 5 години. Дружествата са с множество актове и предупредителни протоколи, а задълженията към държавата само на едно от тях са в размер на 1 700 000 лв.
Операцията е подпомагана от специално командировани в България експерти с мобилни офиси на координационния център на „Европол“ за противодействие на престъпления срещу обекти на интелектуалната собственост.
Снимки: МВР
Още от категорията
![Двама пребиха 36-годишна жена, оказаха и се брат и гадже](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/07/381_dvama-prebiha-36-godishna-zhena-okazaha-872.jpg)
Двама пребиха 36-годишна жена, оказаха и се брат и гадже
![Трима попаднаха в ареста на Пазарджик заради вейпове и наркотици](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/07/381_trima-popadnaha-aresta-pazardzhik-047.jpg)
![26-годишен потроши автомат в игрална зала в Кършияка](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/07/381_26-godishen-potroshi-avtomat-igralna-518.jpg)