Тримата, задържани по престъпната схема за пренабиване на автомобилни идентификационни номера, бяха пуснати от ареста през изминалата седмица. В предходното заседание  Районна прокуратура поиска постоянния им арест, а съдът пусна с мярка за неотклонение „парична гаранция” от 3 хиляди лева 53-годишната Албена Цолова, която е съпруга на сочения за организатор на схемата. Според държавното обвинение нейното участие се е изразявало в това да получава поръчки от различни лица за подмяна на номерата срещу сумата от 6000 лева. 

Другият, който бе пуснат с по лека мярка за неотклонение „подписка” беше 71-годишният Ивайло Василев, който е имал друга дейност в схемата.  Главният участник  54-годишният Даниел Цолов  бе оставен  от районния съд в ареста. Дни по-късно той обжалва ареста си пред Окръжен съд-Пловдив. Така по-горната инстанция го освободи от ареста с мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер от 5 хиляди лева.

Припомняме, че те са привлечени като обвиняеми по чл. 345 А от НК.  Срещу  тях са повдигнати обвинения за укривателство в големи размери, за заличаване на идентификационни номера на МПС и създаването на "фалшиви самоличности“ на автомобили, обект на престъпление, включително и в други държави.

На 25 август , при мащабна операция на полицията са задържани пет лица, всяко от което е имало различно участие в престъпната схема. Началото на разследването е поставено през 2022 година, когато е задържан луксозен автомобил "Ауди А6" със заличени оригинални идентификационни номера и пренабити нови.

Той е открит в дома на един от обвиняемите в село Марково. След този случай, полицията разплита цялата схема, като установява лицата, които са замесени. Оказва се, че съпругата на единия от обвиняемите е получавала поръчки от различни лица за подмяна на номерата срещу сумата от 6000 лева. Другият обвиняем, най-активният, е имал подизпълнители - гравьор, а също и лице, което е изготвяло документацията за регистриране с невярно съдържание. Задържано е и лицето, което е отдало помещение за тази престъпна дейност.

“Групата е действала изключително конспиративно. На практика никой не е имал достъп до основния заподозрян. Свързването с него е ставало през съпругата му”, обясни говорителят на районната прокуратура Атанас Илиев в брифинг за медиите. 54-годишният тартор бил разделил всички задачи на различни лица - един подготвял плаките с новите номера на рами, друг оправял документите за регистрация на колите в КАТ. Той нямал дори собствена база, където да сменя номерата, а друг човек му осигурил помещение.

Директорът на полицията обясни, че арестите са осъществени в момент на действие на обвиняемите. Бяха извършени  претърсвания на общо 5 адреса - в Пловдив, Марково и София. На един от тях са открити множество бланки за изготвяне на регистрация на автомобилите, а  основният заподозрян е арестуван във врачанското село Алтимир.

Един от обвинените Цветан Петров бе пуснат с  “парична гаранция” в размер от 10 000 лв. 

Обратно в 90-те! Престъпна група пренабива номера на крадени коли срещу 6 хиляди леваПетима са задържани при акция на пловдивските полиция и прокуратура