31 случая от началото на годината на нападения от така наречените локали отчитат от Столичната полиция. 29 са задържаните. Профилът на локалите показва, че това са момчета на възраст между 14 и 18 години. Облечени са в черно, с маски и характерни прически. От полицията уточняват, че след установяване на случаите - работят и с непълнолетните и с родителите им. А глобата за родители, чиито деца са навън след 22.00 часа е от 300 до 500 лв.

Ирина Иванова неведнъж е виждала локалите в действие. Последно - преди 2 вечери до спирката на метрото на бул. "Черни връх".

Ирина Иванова: "Биеха си се, имаше насилие, между другото на спирката имаше доста хора, но никой не се намесваше."

Преди няколко месеца заедно със съпруга ѝ опитали да помогнат на три непълнолетни момичета, нападнати в мол от група момчета.

Ирина Иванова: "Дърпаха им чантите, опитваха се да ги избутат на място, където камери няма. Ние двамата се намесихме, скочихме срещу тях, опитахме се да извадим девойките от там. Те скочиха срещу мен и съпруга ми."

Подали сигнал към охраната и към полицията.

Ирина Иванова: "3 месеца по-късно ми поискаха показанията. Нищо не се случи като резултат."

От СДВР отчитат 31 случая на нападения на локали от началото на годината. 29 души са били задържани. Сред тях и извършителите на последния случай в София. Профилът им показва, че са момчета от 14 до 18 години, част от тях с предишни криминални прояви.

Стефан Попов - началник сектор Детска престъпност и криминален контингент към СДВР: "Част от тези случаи са от деца, които са част от агитки на футболни отбори, а други случаи нямат общо с тях. Последните, които сме задържали, са ученици в обикновени училища, не както ги наричат елитни, една част са с прояви, други - не, работим и с двете категории, работим с извършителите и техните родители.

Униформените работят и с охранителите в търговските центрове. От Института по психология към МВР създадоха специален наръчник, който ги съветва как да действат спрямо локалите.

Инспектор Димитър Семерджиев – институт по психология към МВР: "Вместо да тръгне с обидни думи и обвинения, да каже „разбирам, момчета, забавлявате се, но в мола има правила, ако не ги спазвате, ще предприемем действия“. Тези думи трябва да са казани твърдо, без агресивен тон, от една страна охранителят валидира техните чувства и преживявания, от друга им задава строги рамки и правила."

Психологът Велислава Донкина обяснява действията на групите с отсъствието на родителска грижа. Насилието е начинът на децата да потърсят внимание.

Велислава Донкина, психолог: "Агресивното поведение на юношите е апел за реакция, другото е зов за разбиране, че тези млади хора са в безизходица. Това са деца, израснали повече с екраните, съдържанието в социалните мрежи, отколкото с автентичен човешки контакт."