„Искам да кажа, че мотивът за получаване на тези пари беше спасяването на болницата, в която работих. Тя имаше дългове и беше обявена в несъстоятелност. На нас ни трябваха 11 млн. лева за тази болница. Със Слейман Хамед знаехме, че така може да вземем парите. Мотивът за получаването на тези пари беше единствено спасяването на нашата болница. Не съм знаела нито аз, нито той, какъв е произходът на парите. Бяхме доволни и щастливи, че ще дойдат финанси и болницата ще бъде спасена”. Това каза пред съдийския състав на Апелативен съд-Пловдив обвинената в пране на над 3млн. лева Бойка Янушева.
В последните си думи, тя поиска от магистратите снизхождение и намаляване на наказанието.
На въпрос на председателя на съдийската комисия Христо Крачолов защо си е признала всичко на първа инстанция, Янушева отговори: „От юридическа гледна точка ми казаха, че трябва да призная, за да може всичко да мине по-леко за нас”.
Другият участник в схемата Слейман Хамед също пожела намаляване на присъдата и наложената от Окръжен съд глоба.
Според обвинителния акт Янушева и Хамед са привлечени към наказателна отговорност за изпирането на 1 617 844 евро. Двамата са извършили 107 финансови операции. Парите са били наредени към банкова сметка в Китай, като 17 финансови операции са били успешни, а останалите 90 са били блокирани.
Делото срещу двамата стартира в Окръжен съд-Пловдив в началото на февруари тази година, а на 22 март Янушева изрази готовност да признае вината си, докато Хамед оспори обвиненията. Въпреки това двамата сключиха сделка с прокуратурата и получиха редуцирани присъди.
Черната вдовица Бойка Янушева получи присъда от 5 години затвор за прането на над 3 милиона лева. Съучастникът й Слейман Хамед бе осъден на 6 години и 8 месеца. Двамата признаха вината си и бяха осъдени по съкратената процедура, която им гарантира намаляване с 1/3 на постановената присъда. Хамед трябва да плати глоба в размер на 120 000 лева, а Янушева - 60 000 лв.
Те обаче явно са останали недоволни от присъдата си и депозираха протест пред Пловдивския апелативен съд.
В днешното заседание прокуратурата пожела потвърждаване на присъдата наложена от първоинстанционния съд, предвид това, че двамата са признали всички факти и обстоятелства, така както са описани в обвинителния акт. Освен това, според прокурор Николай Божилов има достатъчно доказателства подкрепени от свидетелски показания в хода на разследването. Иззети са фактури и скрийншотове от мобилни телефони. Окръжният съд е приел самопризнанията, за да получат съкратено наказание. Доказана е също ръководна длъжност на подсъдимия Слейман Хамед, подкрепена от справки запътувания, разговори и други, смята Божилов.
Защитата на Хамед, в лицето на адвокат Красимир Елдъров пледира за снижаване на наказанието. Според него Хамед не е имал такава решаваща роля за престъплението и това му въздейства, защото той не е направил това за което е наказан. Освен това, Елдъров подчерта, че и двамата имат ролята на помагачи, а извършителите са други и са неизвестни.
Адвокатът пожела наказанието да бъде редуцирано и да се намали космическата глоба, въпреки че Хамед е осъждан за дребни престъпления. Елдъров пожела също изтърпяването на наказанието да не е под строг режим.
Адвокат Стоян Донков, защитник на Бойка Янушева, поиска проверка на всички доказателства с цел да се разбере каква е степента на информираност по отношение на произхода на паричните средства. Според него, в съзнанието на Янушева не са съществували представи за произхода на парите и дали са компрометирани от закона.
„Те не предполагали, че това са средства от тежки престъпления. Това, че тя си е признала е само едната страна на монетата. Трябва да се направи ревизия дали от субективна страна това е престъпление ”, каза още адвокатът.
Според него, в присъдата не е отчетено влошеното здравословното състояние на Янушева и напредналата и възраст. Донков смята, че целите на това наказание могат да бъдат постигнати и с далеч по-малка присъда.
„Да се създават дружества, да се теглят пари и да се правят транзакции не е нарушаване на закона”, допълни адвокатът. Пред магистратите той изтъкна, че наказанието трябва да бъде намалено, дори и да е само 1 година.
Решението на Апелативен съд-Пловдив ще бъде обявено в законовия едномесечен срок.
Припомняме, че двамата бяха задържани на 16 април 2021 година и на 22 март тази година официално получиха присъди.
По време на престъплението, Янушева е регистрирала фирми на десетина безимотни граждани, а след това им е отворила фирмени банкови сметки. Тя и ливанецът получавали пари от компютърни измами и после ги нареждали за Китай уж по търговски договори. Двамата вземали процент от всеки превод.
Установено е, че за период от 2 години група от лица са успели да изтеглят или пренасочат сериозни финансови средства на територията на област Пловдив.
Хамед предложил на Янушева да съдействат на лица, които живеят в чужбина, да укриват и „изпират“ незаконно придобити финансови средства чрез извършването на банкови операции с тях. Двамата щели да получат процент от всяка „изпрана“ сума. Те разпределили функциите си.
Черната вдовица трябвало да осигурява хора, на чието име да бъдат регистрирани търговски дружества със седалище и адрес на управление в България. Такива били създадени на лица от Първомай и Пловдив. Имената на фирмите били посочени от извършителите, като те наподобявали огледално действително съществуващи и реално работещи такива.
На новооткритите дружество трябвало да бъдат разкрити банкови сметки и активирано онлайн банкиране. След това потребителското име и паролата следвало да бъдат получени от Бойка и предадени на Хамед. Той от своя страна ги предоставял на извършителите, които живеели в чужбина.
В последствие по сметките на дружествата следвало да постъпват значителни суми в чуждестранна валута, което е ставало чрез компютърни измами. Чрез онлайн банкирането към сметките трябвало да се направят финансови операции от извършителите. Това е ставало чрез нареждане на пари към сметки извън територията на България с цел изпирането им.
По описания механизъм на 14 април 2021 г. по сметката на едно от дружествата постъпила горепосочената сума и с парите били извършени 107-те финансови операции с цел прикриването на произхода на средствата и попадането им при извършителите.
Във времето, Бойка Янушева стана известна като "черната вдовица", след като погреба двамата си съпрузи. На 30 декември, ден преди началото на 1999-а година, собственикът на „Мотобойс" Георги Манчоров е открит разстрелян в апартамента си в ЖР „Тракия". Веднага след убийството криминалистите разпитват Янушева и съдружниците й, правят обиски в офисите й и в дома й. Доказателства, които да я свързват с разстрела, не са открити. Фактът, че убиецът е влязъл в апартамента с оригинален ключ буди подозрение. Няколко години по-късно Янушева погребва и следващия мъж, с който живее - о.з. полковника от ДС Ленин Димитров. През годините Янушева бе замесена в серия измами и има няколко присъди.