Евгения Банева ще води предизборната си кампания като кандидат-депутат за евровота от килията. Това стана ясно след като Специализираният съд отхвърли молбата й да бъде пусната от следствения арест, за да може да се грижи за децата си.
По-рано от прокуратурата коментираха, че желанието на Банева да участва в евроизборите не предполага промяна в мярката за неотклонение.
Бизнес дамата, която заедно със съпруга си Николай Банев е обвинена за участие в организирана престъпна група за данъчни и длъжностни престъпления и пране на пари, се появи пред Спецсъда с нови адвокати, начело с бившата депутатка от БСП Татяна Дончева, която създаде и собствена партия Движение 21. Защитната теза на Банева беше, че тя няма нищо общо с деянията на мъжа й.
"Омръзна ми да ме лепят като гербова марка за съпруга ми. Преди брака ми с Николай Банева се казвах Евгения Златева Генчева", каза Банева. Тя реагира бурно и на обвиненията, че е присвоила с половинката си над 90 млн. лв. "Полимери", "Химически завод Панайот Волов", "Елма" и Топлофикация Казанлък".
"Какво разбирам аз от ТЕЦ-Казанлък. Знам само, че тецът подава топлина", оправда се Банева. "Не фигурирам в нито едно дружество, нямам сметки и имущество", настоя още тя. Дончева също пледира пред съда, че няма никакви доказателства Банева да е присвоявала или прала пари.
„Няма банкови кредити на нейно име, няма теглене от нейно име, няма никакви права в „Полимери”. Тя е била изпълнителен директор там за много кратко време и тогава няма никакви неясни ситуации. Банева няма акции и няма контролни пакети в нито една от фирмите на съпруга си”, каза Дончева
Прокурорът Мария Дойчева обаче контрира, че личната сметка на Банева е била захранвана от секретарка на "Елма" АД, без бизнесдамата да е стъпвала в дружеството. Заради вакационното селище "Русалка" пък съпругата на Николай Банев взела заем от "Полимери", който не върнала.
Самата Банева пък разказа как през 2017-та с мъжа й изпратили СМС на Бойко Борисов, че е подведен за фалита на „Полимери”. Премиерът им отговорил с ОК.
По време на заседанието Дончева опонира рязко на прокурорката Мария Дойчева, която обясни, че “не може едни хора отнели толкова много пари и унищожили толкова много дружества, съсипали много човешки животи да не бъдат наказани, само защото законът е от преди 1968-ма”. “Законът е такъв! И всяко негово неспазване би означавало нарушаване на закона. Не е ваша работа да обещавате на потърпевшите хора справедливост и това да има възмездие. Вашата работа е да прецените доказателствата по случая и то законосъобразно”, контрира новата адвокатка на Банева.
От държавното обвинение настояха, че има реален шанс съпругата на Николай Банев да се укрие, да окаже натиск върху някои от свидетелите и да скрие документи, които още не са иззети.
В крайна сметка Специализираният съд реши, че Банева трябва да остане в ареста. Според магистратите има риск обвиняемата да се укрие. Съществува и обосновано предположение, че престъплението, за което е обвинена, е извършено именно от нея. Адвокатите на Банева заявиха, че ще обжалват решението на Спецсъда на 19 февруари.
Още от категорията
Поредно заседание по делото срещу фотографа Дардов, вижда ли се краят на сагата?