Делото срещу Анка Михайлова, обвинена в убийството на дъщеричката си Севда в Пловдив, продължава в Апелативен съд.

Припомняме, че Михайлова бе осъдена на 8 години затвор. Съдът прецени, че деянието е извършено по непредпазливост и я оправда по обвинението за умишлено убийство. Тя ще лежи в затвора при първоначален общ режим. 

Срещу Анка бе повдигнато обвинение за това, че на 23 септември 2022 година умишлено е  издевателствала над малолетната Севда /на 1 година и 9 месеца/, като детето е починало на 16 октомври 2022 г. Според обвинителния акт убийството е извършено спрямо лице, намиращо се в безпомощно състояние и при условията на домашно насилие.  

Прокуратурата иска 18-години затвор за Анка от Столипиново, която уби дъщеричката сиПретенции срещу присъдата са предявили и защитниците на жената

Анка от Столипиново, сочена за убиец на детето си, пак пред съда! Искат връщане на делото отначалоЗащитниците й се съмняват в обективността на ключова експертиза

Днес Михайлова отново застана пред магистратите. Пред съда бе изслушана допълнителна седебнопсихиатрична и психологическа експертиза.

„ В спокойна среда, Анка съдействаше изцяло и даваше бързи отговори. Имахме две срещи с нея, всяка траеше по 3 часа и повече. Не установихме данни да страда от психично заболяване или умствена изостаналост. Тя е могла да разбира свойството и значението на това, което е извършила. Констатирахме противоречия между казаното от нея и предоставените ни доказателствени материали. Едно от нещата бе, че тя многократно изтъкваше, че е неграмотна. Не считаме това за валидно, тъй като тя се е справла сама с доста специфични неща, включително това да управлява търговия. Това не предполага неграмотност. Освен това тя демонстрираше и изтъкваше нейната загриженост към детето, както и капацитет и старание в отглеждането на същото. Стараеше се всячески да омаловажи всичко, което е установено на по-късен етап, от специалистите. От представените ни материали е видно, че детето е смукано, щипано и хапано, което за нас е признак за омекотена, изместена агресия, но в никакъв случай не е признак на здравословен или психически проблем”, казаха вещите лица, изготвили заключението.

В съдебна зала защитата на Анка Михайлова в лицето на адвокат Хари Харалампиев и адвокат Димитър Будаков подчертаха отново, че по време на инцидента Анка е била под кататонна възбуда и фрустрация.

„Клиентката ми е била рошава, без яке и боса. Викала е „Детето ми, детето ми ще умре”. За нас това е признак за фрустрация, какти и на каттатонна възбуда. Спрямо Анка не са извършени едни от най-важните психологически тестове”, каза Харалампиев.

„Това е нормално поведение на страх и паника. Кататонна възбуда е присъща за шизофрениците и при нея не са присъщи преживявания с реални случки. Те не са моментни, а постоянни. Фрустрацията пък е състояние на човек, който не може да се справи с трудности”, казаха още експертите.

Смут предизвика въпрос на адвокат Будаков към вещите лица, а именно дали хапането, щипането и смукането от страна на Анка към Севда, не е  признак за отключено заболяване.

„Има поверие сред малцинствените групи,  че при падане се причинява кървяща рана, за да се върне в съзнание дадено лице и да не се стигне до мозъчен отток”, каза пред магистратите защитникът.

Това смути вещите лица, които отказаха да коментират този въпрос.

„Това значи, че всички в махалата трябва да са нахапани и осмукани”, завършиха психолозите.

След заседанието двамата защитници на Михайлова бяха категорични, че до последно ще настояват за по-лека присъда и дори за преквалифициране на деянието. Адвокат Будаков конкретизира и тезата си за смукането и хапането на детето, че е ромско поверие.

„Това е спасителна маневра от страна на представите на етническите групи. Чрез щипане и хапане се цели да се причини открита рана, с кървене, за да се намали кръвоизливът в мозъчната кухина. В случаят на Анка имаме тежка травма – много силен кръвоизлив в мозъка.  Безсъмнено е от падането от легло, а не от ударите на тази жена.Няма логика да го бие и да го тормози. Тя няма мотив и това го доказват множеството свидетелски показания”, разказа адвокат Димитър Будаков.  

„Ще оспорим заключенията на експертите психолози в съдебната прения. Ние съществено се разминаваме с вижданията на експертите. Трябва да е ясно, че експертизата не дава преимущества пред останалите доказателства. Вещите лица не са положили Анка на най -сериозните психологични тестове на Люшер и на Розенцвайк. Те могат да дадат най-точен психологически статус на нашата клиентка”, каза пък Харалампиев, като бе допълнен от колегата си:

„Ще настояваме за нова правна квалификация. Анка е проявила небрежност, като е оставила детето само и е отишла да му прави вечеря. Тогава Севда, която е била по-палава, е скачала на леглото и е паднала на плочките. Ударът е напълно възможен да е причината за тежкия излив. Не сме съгласни с тезата, че Михайлова не е полагала грижи за детето. Имаме множество доказателства в обратното, потвърждават го и разпитите на свидетелите. Имаме свидетел – съседка отдолу, която е чула тупкането на детето. Имаме експертиза от физик, която може да обърне делото. Експертът ще даде заключение дали ударът по теракота може да доведе до тежката травма”, завърши адвокат Будаков.