Нашите мозъци са невероятни. Може да ни помагат да достигнем нужния връх, да сбъднат най-съкровените ни мечти и да постигнем целите си. Но, ако искаме всичко това, ние трябва да разбираме принципите, по които работи мозъка.
Ето няколко неща, които не сме знаели за този интересен инструмент:
1. За нашия мозък няма разлика между реалност и въображение
Нашият мозък реагира на всяка мисъл и не може да различи факта от фантазията. Затова хората, които гледат на света през розови очила са много по-щастливи и затова тялото приема пласибото като истинско лекарство.
2. Умствената дейност не изтощава мозъка
Усещането за умора в мозъка идва от нашите емоции. Количеството кръв, която преминава през мозъка по време на активна работа остава същата. Но например, кръвта, която тече по вените на мъж, който цял ден е извършвал тежка физическа работа се променя постоянно.
3. Най-често мозъкът работи автоматично
Повече от 50% от мислите ни през деня са мисли от вчера. Ето затова е толкова трудно на песимистите да променят виждането си за нещата. Те буквално имат нужда да „изчистят“ мозъка си, за да може да реагира позитивно на нещата.
4. Ние виждаме нещата, за които си мислим
Всички наши мисли стават житейски опит. Например, ако мечтаете за пътуване до Париж, ще започнете да виждате неща, свързани с града навсякъде. Ако искате да промените света, променете мислите си.
5. Нашите мозъци имат нужда от тренировка, точно както мускулите ни
Мозъкът не е по-различен от другите мускули: той също има нужда от тренировка. Учене, свеж въздух, здравословна храна, здрав сън, пътуване до нови места, водене на записки, танци и дори игра на Тетрис са добри за вашия мозък.
6. Нашият мозък никога не си почива
Дори когато спи, нашият мозък продължава да работи. Не само това, но и неговата активност е много по-висока докато спим.
7. Да се „изключваме“ от време на време е много важно
За да не се задавим с хиляди негативни мисли, ние имаме нужда да се изключваме и да даваме почивка на нашата система. Не забравяйте за активната почивка: за нашия мозък това е най-полезният тип релаксация.
8. Добре е да забравяме, защото това прави нервната ни система гъвкава
За да запази някои добри спомени, нашият мозък трябва да се отърве от някои стари. Би било добре, ако можехме да решим какво да запомним и какво да забравим. За да го направим, ние имаме нужда от това да използваме информацията, която ни трябва по-често.
9. Нашият мозък не усеща болка
Нашият мозък откликва на болка, но не я усеща, заради липсата на рецептори. Въпреки това, този факт не важи за множеството кръвоносни съдове, нерви и тъкан, които ограждат мозъка.
10. Ние можем да променяме мозъка си
Всяка активност кара мозъка ни да генерира нови нервни връзки. Ако си мислим, че не можем да израснем, тази идея само ще закоравява мозъка ни с течение на времето. Но ако използвате фразата „Ще успея“, мозъкът сам ще си даде възможности да реализира тази цел. Ние имаме възможността да постигнем абсолютно всичко.
Най-важното е да го вярваме.
Източник: факти.бг.
Прочети повече в Blitz.bg: http://www.blitz.bg/lyubopitno/10-udivitelni-fakta-za-choveshkiya-mozk_news503179.html
Още от категорията
Видео показва бруталния побой от роми над кипърецa Димитракис, според прокуратурата няма престъпление