Месеци разследване в пет области на страната, осем обвиняеми, обиски на множество адреси, обвинение за пране на пари, заседания без журналисти заради „държавна тайна”. Такава бе картината на 23-ти октомври на извънредна пресконференция, организирана от пловдивската полиция, прокуратура и "Икономическа полиция“ към главната дирекция.
7 човека, някои от които пристигнали от София, обясниха в 20-минутен хвалебствен брифинг за „мащабното” разкритие на схема, свързана с обиране на казина, посредством манипулация на игрални автомати в цяла България. Беше заявено, че въпросните топчета за рулетка са изработени толкова сполучливо, че групата е имала и оферти от чужбина за много пари, за да изнесат технологията.
Ювелираната акция, бързо се сгромоляса след като стигна до съдебната зала. Въпреки увереността от страна на властите , категоричните обвинения за участие в организирана престъпна група за извършване на компютърни престъпления и пране на пари, се оказаха безпочвени. Преди две седмици съдия Елена Захова заяви, че няма обосновано подозрение за съпричастност на всеки един от обвиняемите към престъплението, а сега задържаните са пуснати без мярка за неотклонение. Цялата информация за случая е налице само в свидетелските показания на разузнавач от ОД на МВР, които според Апелативен съд не са допустим източник на информация. Затова въпрос на време обвиненията срещу групата да придобият друг вид, а може би и да паднат.
Това се случва на втора инстанция, а при първото гледане на мярката им за неотклонение Окръжен съд Пловдив не констатира, че липсват доказателства за престъпната група. Напротив, магистратите дори засекретиха заседанието от журналистите заради СРС-та, които биха могли да изнесат „държавна тайна”- тоест това се разбира като доста издържало доказателство в едно разследване. Апелативният съд в лицето на съдия Захова изразиха друго мнение от прочетеното в кориците по делото. Според съда действията на първата инстанция да разгледа делото при закрити врати е неоснователно. Това е така, тъй като в настоящия случай нищо не е налагало засекретяване на заседанието, още повече, че не е имало веществени доказателствени средства от използваните СРС-та, а е представена аналитична справка, преразказваща съдържанието на телефонни разговори и оперативна информация.
Разследването започва, след като в ОД МВР Стара Загора е получен сигнал, че група лица се занимават с манипулации на игрални автомати и рулетки. Работено е в Пловдив, Смолян, Стара Загора, София област и Плевен. Арестът и последните действия на обвиняемите са в Плевен, а досъдебното производство бе образувано в Пловдив, като единствената връзка с града под тепетата е организаторът Цило Блабанов и неговият гараж с веществени доказателства.
„Чрез външно устройство се провокира автомата, така че да генерира джакпот. Манипулирани са игрални автомати в цялата страна. Манипулирани са и рулетки за игра на живо, чрез устройство с топче с чип, което спира на определено число. Организаторът на групата е от Пловдив и той е събрал групата, в която е имало двама мъже с технически умения, които са изработили устройствата,” съобщи наблюдаващият прокурор Димитър Молев.
Според думите на държавното обвинение набора от доказателства ги е довело до това,че в бандата имало участници, които са подкупвали крупиета. По време на операцията са претърсени 21 помещения и 4 автомобила. Иззети са множество веществени доказателства. Открит е и игрален автомат, който според прокуратурата явно е служил за симулация. Един от претърсените адреси е бил гаражът на сочения организатор Балабанов, от там са иззети по-голямата част от веществените доказателства.
Една подробност обаче, някак убегна в брифинга на полицията и прокуратурата- Според събраните реални доказателства, съдът заяви, че не е доказано, че иззетите от гараж в Пловдив неща са принадлежали на обвиняемия Цило, тъй като според показанията на свидетел, който го е наел и гаражът е бил ползван от „цялата махала“ и множество хора са се събирали там „на раздумка“. Не се знае на кого е намерената там рулетка, както и иззетите топчета, но те са били в гаража от две години, а всъщност се твърдеше, че обвиняемите са реализирали престъплението през настоящата година.
Според съда част от иззетите от обвиняемите вещи, включително платки, куплунги, букси, кабели и др. са свързани с трудовата им дейност и не се установява да са били предназначени за извършване на компютърни престъпления или пране на пари, каквато информация бе уповестена.
По делото не е било и налице нито едно експертно становище, което да установява поне една от иззетите вещи да е годна да манипулира компютърни данни в игрални автомати. Единствените две изследвани вещи, иззети неясно откъде, са били обект на техническо изследване, но изготвено „по снимки“. Интересното е, че топчетата, за които обвинението твърди да са били предназначени за манипулиране дейността на рулетки не са изследвани, а единият от обвиняемите заяви на делото, че иззетото от дома му светещо топче е с батерия, а не с чип, то е масова разпространено и е достъпно, ползвали са го внучките му.
В какво се изразяват обвиненията за пране на пари срещу всеки един обвиняем, също не беше посочено по време на брифинга, а се уточни, че "обвиняемите поддържат висок стандарт на живот". Намерената по-голяма сума в един от мъжете е оправдана като обезщетение на жена му. Тук се поставят множество въпросителни в насока дали такъв вид акции дават ефективност за борбата с престъпността, а не просто публичност чрез медиите? Това, че резултатът е обратен на очакванията е факт, но вниманието трябва да се насочи към необходимостта от издържани разследвания при подобни акции, особено когато става въпрос за сложни и организирани престъпни мрежи.
Обществото винаги е очаквало от страна на държавните органи добре обосновани действия, а не прибързани акции, които в крайна сметка остават без последствия.
Още от категорията
МВР масово губи дела срещу уволнени служители, но ще лъска имидж през Съюза на българските писатели