На Деня на Европа, 9 май, в България вероятно стартира нов политически проект, който обаче почти сигурно ще отбелязва „С Днем Победы“. Румен Радев направи обръщение към нацията и заяви, че ще използва правото си да поиска референдум с въпрос дали България да приеме еврото през 2026 година.

Това се случва точно месец преди Европейската комисия да публикува извънредния конвергентен доклад за готовността на България да влезе в Еврозоната. От няколко дни в политическите централи се обсъждат сериозно сценариите при положителна или отрицателна оценка.

Президентът и обкръжението му се надяват тя да е отрицателна, което почти сигурно ще доведе до падането на правителството, а паралелно с това Конституционният съд да върне правомощията на Радев да назначава служебно правителство изцяло по свое усмотрение. Постове дори вече се разпределят от обичайните приближени до Радев, ако се стигне до този сценарий.

Не е изключено обаче президентството да разполага с информация за оценката, която да не е в негова полза, а България да бъде приета в Еврозоната през 2026 година. Действията му може да са опит да изпревари събитията.

С днешното си обръщение Радев не просто поиска допитване до гражданите, а даде заявка за участие във властта. Въпреки пробива в управляващото мнозинство с ИТН за подкрепа на еврото, шансът Народното събрание да одобри провеждането на референдума не е голям. С интерес се очаква и позицията на БСП, които са в разкрачена ситуация – 90% от избирателите им са за запазване на българския лев, но мнозинството от „червените“ депутати изглежда не мислят така.

Конституционният съд също ще има роля, ако въпросът стигне до него, като решението ще покаже дали този орган пази върховенството на закона или се е превърнал в поредната политическа притурка.

Вероятно Радев много добре знае, че референдумът няма да се състои по изброените причини, а това води до следващия му ход – отново с вдигнат юмрук да призове за смяна на управлението. Този път обаче ръката му ще е обърната на изток, а списъкът с конкретни имена ще бъде изложен на масата.

Това ще доведе до напрежение, протести и още по-яростно противопоставяне между партиите и разделение в обществото, а хората на Радев ще имат цяла година да изградят своя политически проект и да яхнат вълната на подкрепа за лева.

Очевидно обаче това няма да продължи с целия му екип. Един от най-близките му сътрудници – Крум Зарков, заяви, че подава оставка, защото президентът – който трябва да е пазител на единството на нацията – я разединява с противоконституционно искане за референдум, според самия него. Зарков не е просто секретар – той отговаря за правните въпроси в президентството.

Това означава, че Радев не действа с мотив да утвърди съвременната демокрация и да опази законността, а преследва лични амбиции.

Кои още ще последват Зарков? Вероятно не един и двама. Радев може да остане само с най-настървените за власт съветници, които вече са показали, че действат безскрупулно. Юмрукът, обърнат на изток, ще приветства управленски модел, който определено не е нито демократичен, нито европейски.

Румен Радев внася в парламента предложение за референдум за евротоДържавният глава с обръщение към народа и Народното събрание

Борислав Цеков: Искането на Радев е противоконституционно

Лавина от реакции! Какво казаха политическите партии за предложението за референдум на Радев

Слави Трифонов с реакция след решението на Радев за референдумаТой заяви, че ИТН винаги е подкрепяло тази форма на демокрация

Заради предложения референдум: Крум Зарков се оттегля като секретар на президентаНе мога да се съглася и помагам по този въпрос, каза още правният му съветник