„Хората искат промяна на политическата система, като ние сме длъжни да се съобразим с тяхното желание и ще направим искане за свикване на Велико народно събрание”, заяви Бойко Борисов снощи преди днес да хвърли оставката си.
От БСП също поискаха ВНС, а днес това сториха и АБВ, и ДОСТ.
Как се свиква обаче Велико народно събрание и какви са основните му функции?
ВНС се явява като висш пазител на Kонституцията и изпълнява ролята на Горна камара на парламента, която е присъща за федерално устроените държави. В момента в тази роля е Конституционният съд. Според основния закон свикването на ВНС може да се направи за две неща – промяна на Конституцията или приемането на изцяло нова. На практика за свикването на ВНС е нужно 1/3 от депутатите в обикновеното Народно събрание да внесат предложение, а 2/3 да го подкрепят. Искането обаче трябва да се направи с конкретно предложение за промяна на Конституцията или приемането на нова.
ГЕРБ имат нужния брой от 1/3 народните представители, за да внесат това искане, но им трябват още 76 депутати, за да може да се насрочат избори за ВНС.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че ще подкрепи искането за промени в Конституцията и свикване на ВНС, а ако това се случи, броят на депутатите става 122. От АБВ и ДОСТ също се застъпиха за идеята, което може да осигури още 20 народни избраници за нужните 2/3 от 160 депутати.
Патриотичният фронт, Атака, ДПС и Реформаторският блок засега не са дали изявление дали биха подкрепили подобно начинание, но предвид изказванията им преди балотажа това е слабо вероятно.
Така броят на народните представители, искащи ВНС, става 142, ако се изпълнят горните условия. Има още 18 депутати, които биха могли да подкрепят предложението на ГЕРБ, това са 4-мата независими, както и 14-те народни представители от „БДЦ – Народен съюз”, влезли в парламента като „България без цензура”.
На практика бившите съратници на Николай Бареков държат ключа към Велико Народно събрание. За да се спестят избори, а след това още едни за ВНС, искането на ГЕРБ трябва да се направи в най-кратки срокове и да се гласува в парламента. Ако то събере нужните гласове, има 2 месеца срок, в които президентът трябва да насрочи избори за ВНС. Това съвпада точно с встъпването в длъжност на генерал Румен Радев.
Оттам процедурата е ясна. Насрочват се избори, в които ще се избират 400 депутати – 200 мажоритарно и 200 пропорционално.
След изборите ВНС започва да функционира като обикновено Народно събрание, но всяко решение, което е свързано с изменение на Конституцията или приемането на нова, трябва да се гласува три пъти с 2/3 мнозинство в различни дни.
Няма срок, в който ВНС трябва да вземе нужните решение и де факто то може да функционира и година. В момента, в който се направят промените в Конституцията, се насрочват избори за Народно събрание.
Великото народно събрание може да направи абсолютно всичко, което е свързано с основния закон – цялостна реформа на съдебната система, намаляне на броя на депутатите, та дори и промяна на президентската институция, която може да доведе и предсрочни президентски избори.
В следващите дни ще започнат и пазарлъците за свикване на ВНС. Мисията изглежда възможна, но в същото време е и изключително трудна.
Благовест Андонов, TrafficNews.bg.