В края на миналата седмица TrafficNews разказа за фрапиращ случай, в който работници от строителна фирма незаконно отсякоха дърво на тротоара пред строителна площадка в центъра на Пловдив, а след това се опитаха да прикрият следите, като настлаха тротоарни плочки мястото на корена. А после забучиха пръчка на мястото на отсечено дърво, което си беше някакъв вид подигравка с властите.
Подигравка! "Засадиха" клонче на мястото на незаконно отсеченото дървоКъде е Общинският инспекторат?
Както е известно, с разрешение или не, отсичането на дървета върху общинска земя може да бъде извършвано единствено от служители на ОП „Градини и паркове“, а нарушителите трябва да бъдат глобени от Инспектората на общината, като наредбата предвижда от 1000 до 5 000 лева глоба. Глобите, които налага общината са не само наказание, но и превенция. Да видим обаче как Пловдивският общински инспекторат се грижи за собствеността на общината, за зелената система на града и как наказва нарушителите.
Сигналът за сечта на дървото на ул. „Леонардо да Винчи“ бе получен в четвъртък следобед в редакцията на TrafficNews. Двама пловдивчани бяха заснели момента, в които работниците секат дървото и предоставиха снимките с нарушителите. Репортер на медията веднага препрати сигнала към район „Централен“, тъй като районната администрация издава разрешителни за отсичане на дървета след обследване. От там ни информираха, че сигналът е предоставен на Общинския инспекторат, а по-късно след съгласие на двамата очевидци, предоставихме на инспекторите от ПОИ и телефоните им за връзка с тях.
В събота и неделя от квартала продължиха да пристигат сигнали за отсеченото дърво, като съседи изразиха своето възмущение от безнаказаната постъпка. В понеделник потърсихме за коментар началникът на инспектората Костадин Костов, който заяви, „че не дава интервюта„ и ни препрати към ПР отдела на общината. Обърнахме се към пресцентъра с въпроси: На какъв етап е проверката на казуса и наказани ли са нарушителите?
Ако очаквате, че виновните междувременно са били наказани, сте в дълбоко заблуждение.
Отговорът на ПОИ бил, че проверка е направена, но свидетелката отказала да подпише протокол с показания и затова няма как да накажат извършителите. Вторият свидетел изобщо не е търсен.
Репортер на медията отново се свърза със свидетелката, която потвърди, че в петък следобед била потърсена по телефона от служител на инспектората, но никой не е искал от нея да подпише протокол. „Обадиха ми се и ми съобщиха, че за въпросното дърво е имало разрешение, подписано от кмета на район „Централен“. Не ми обясниха каква е процедурата. Обясних , че съм готова да дадам показания и в съда. Но никой не е искал да се явя някъде и да подписвам документи“, заяви г-жа Генчева.
По наша молба, тя се обади на телефона, от който в петък е получила позвъняване, за да изясни ситуацията. „Вдигна ми друг служител и аз го помолих да ме свърже с колегата му, за да му обясня, че не съм отказвала да бъда свидетел. Казах му, че не искам да излиза невярна информация за моите действия. Служителят, който беше на телефона, ми заяви, че в „тази медия“ 90% от информацията не е вярна и ми затвори телефона. Изключително съм възмутена“, коментира Генчева.
Ние също сме възмутени. Разбираме липсата на ентусиазъм да се работи по сигнали на граждани, особено в петък следобед. От богатия ни опит с институции сме установили, че държавните и общински служби рядко насърчават опитите на гражданите да се борят срещу различни нередности, тъй като на практика всеки сигнал означава допълнителна работа за тях. Но да подценяваш и пренебрегваш усилията на гражданин да се бори с беззаконията е злоупотреба със служебно положение. Колкото до коментарите по адрес на медията, очакваме общинският "факт чекър" да даде доказателства за думите си или да се извини.
А междувременно TrafficNews ще подаде и сигнал до прокуратурата, където се надяваме да бъдат по- заинтересувани за нарушения, които се извършват на територията на града.