Богатите държави да преминат изцяло към синтетично говеждо, това според Бил Гейтс е една от стъпките за справянето с климатичните промени.
Ще сгрешите, ако си помислите, че съоснователят на Microsoft е ревностен веган, който се бори срещу малтретирането на добитъка. Той призовава към отказ от месо, защото животните, отглеждани във ферми, са сериозен източник на парникови емисии и особено тези на метан.
Това той обявява на представянето на новата си книга, посветена на климатичните промени и борбата с тях. Там се споменава, че един от основните причинители на разрушаването на озоновия слой − естественият щит срещу глобалното затопляне, са газовете на добитъка, отглеждан с цел изхранване на човечеството.
Именно поради форсиране на производството, за да се задоволят консуматорските нужди на огромния брой потребители, добитъкът става все повече. Респективно, коефициентът на отделени газове расте.
Книгата му „Как да избегнем климатично бедствие“ излага още какво наистина ще е необходимо, за да се премахнат емисиите на парникови газове, водещи до изменението на климата.
Мултимилионерът се придържа към аргумента, че ще ни трябват многобройни енергийни пробиви. Но каква част от обществото ще се съгласи с това да се храни с изкуствено месо и доколко газовете на този добитък застрашават човечеството ни?
Преди да разгледаме позицията на Гейтс, може би е редно да разберем какво е синтетичното месо, което ни предлагат?
Въпреки разрастващата се веган общност, Организацията за прехрана и земеделие на ООН изчислява, че търсенето на месо ще се увеличи с повече от две трети през следващите 40 години. В близко бъдеще месото и другите основни храни вероятно ще се превърнат в скъпи луксозни артикули.
Ето тук се намесва синтетичното месо. Изкуствено създаденото говеждо се разглежда като все по-устойчив вариант, който да промени начина ни на хранене завинаги.
Ама как така месо без крава, питате се?!
Синтетичното говеждо се създава чрез безболезнено събиране на мускулни клетки от жива крава, сочат учени. След това те хранят и подхранват клетките, така че да се размножават, за да създадат мускулна тъкан, която е основният компонент на месото, което ядем. Клетките растат в нишки. След това 20 000 от тези малки нишки месо се комбинират, за да се получи един бургер с нормален размер.
Биологично е точно същото като месото, което идва от крава. За по-автентично усещане, дори на вид и мирис го докарват. Трябва да се отбележи, че такова месо има от години на пазара, а в САЩ Агенция за контрол на храните и лекарствата го е одобрила за широка употреба от вече 3 години.
Какво мисли Бил Гейтс за това?
В интервю пред американска медия Гейтс коментира предложенията си и излага становище защо вижда тази привидно утопична идея като реалност.
Там той споделя, че има компании, които значително намаляват количеството тор, използвано при аграрна дейност. Има напредък и в семената, способни да превръщат азота в почвата в съединения, които растенията могат да използват биологично.
Но да се справим с това някак си изглежда постижимо. В задачата се пита: как точно и с какви доводи може да се накара човечеството изцяло да промени навиците си и да започне да се храни със синтетично месо?
Представете си как ще реагира средностатистическият човек на: „Съжаляваме, но оттук насетне ще трябва да ядете месо, произведено в лаборатория?“
„Опасявам се, че синтетичните протеинови алтернативи като бургери на растителна основа ще са необходими поне за говеждото“, казва Гейтс.
Съоснователят на Microsoft коментира, че едрият добитък в САЩ е далеч по-продуктивен от този в Африка. Емисиите на килограм говеждо месо там са драстично по-малко от емисиите на килограм в Африка. Затова той смята, че трябва да се прави разграничение между богатите и бедни държави, когато се разглежда въпросната алтернатива.
„Не мисля, че най-бедните 80 страни ще ядат синтетично месо. Мисля, че всички богати страни трябва да преминат към 100% синтетично говеждо месо. Можете да свикнете с вкусовата разлика и твърдението е, че те ще направят вкуса още по-добър с течение на времето. В крайна сметка тази „зелена премия“ е достатъчно скромна, за да можете някак да промените поведението на хората или да използвате регулация, за да изместите напълно търсенето“, говори в интервю Гейтс.
Така че, смята той, в страните със средни доходи е възможно да се постигне целта. За сметка на това, Бил има противоречива позиция относно свръхзасаждането на дървета като прийом.
„Влагането на пари в зареждането на пазара с чиста стомана и чист цимент, вместо в засаждането на дървета, е каталитично по своята същност и ще допринесе повече. Нуждаем се от комбинация от държавни, фирмени и индивидуални пари, за да управляваме тези пазари“, смята Гейтс.
Ако и да не е концепцията за използване на дървета, ще е тази с намаляване експлоатацията на невъобразимо голям брой добитък. В двете алтернативи има колкото резон, толкова и противоречия.
Макар сериозността на проблема с климатичните изменения да изисква промени извън допустимите граници за адаптация, все пак се предполага, че трябва да се придържаме към мерилото за реализъм.
Границите на това мерило ги поставяме ние, иначе ще допуснем лутане в търсене на отговора: в крайна сметка, утопия или необходимост са предложенията на Бил Гейтс?
Ако това не сме случи, съвсем възможно е в обозримото бъдеще човечеството да се спъне в критичния праг и да погуби себе си в опитите си да поправи грешките, които само е допуснало.