Инвестиция за над 20 милиона, структура подобна тази на наркомрежата на Пабло Ескобар, охранителни мерки, пред които всеки директор на български затвор би се изчервил. Така изглежда отвън цигареният картел, разбит при акцията на пловдивската полиция. При операцията са разкрити 4 фабрики - в Тутракан, Дупница и Горна Оряховица - за производство на различни марки цигари, и една голяма база за производство на нарязан тютюн край Калугерово. Според директора на Областната полиция ст. комисар Атанас Илков, това е най- големият удар нанасян някога в България върху този престъпен бизнес.
По думите на Окръжният прокурор Румен Попов фабриките са работили поне от 2 години, а печалбите са огромни. Всеки ден 4-те фабрики са бълвали по 100 000 кутии цигари. Това означава, че при 15 дневен режим на на работа на четирите фабрики месечно, са се произвеждали около 12 000 мастербокса цигари. По груби сметки това означава около 20 милиона лева печалба месечно. Така че генерираната печалба за срока, в който според прокуратурата са работили базите, наближава половин милиард лева.
Пак според прокуратурата фабриките са били оборудвани с модерни машини, нови технологични линии, а качеството на произвежданите цигари се доближавало до това на тези, които си купуваме от магазина. В същото време организаторите на бизнеса /чиито имена на този етап не бива да се споменават/ са въвели сазармена организация, за да избегнат евентуален теч на информация. Работниците били събирани от различни градове, прекарвани с бусове със затъмнени стъкла до съответната фабрика, където всеки месец прекарвали по 15 дни без да излизат навън. Самите бази били със затъмнени прозорци, без достъп на слънчева светлина, със спални помещения с бани и тоалетни, като работодателят е осигурил и "социални придобивки" под формата на фитнес зала, тенис на маса и стол. Освен това били оборудвани със специални обемни датчици, които отчитали движение в района на фабриките и във възсуха над тях. Така собствениците са били застраховани от шпионски дронове. Друга предохранителна мярка била тоталната забрана за използване на мобилни телефони. По време на 15- дневния си престой във фабриките, работниците били задължени да оставят мобилните си телефони включени в домовете си, за да може клетките на мобилните оператори да не засичат тяхното движение и евентуалния им маршрут. Само за сравнение всеки втори затворник в пловдивския затвор притежава мобилен телефон, мнозина имат достъп до интернет, а преди няколко месеца при проверка в склада бяха намерени близо 100 мобилни апарата.
Организаторът /или организаторите/ на тази мегаструктура на този етап не е известен. Четирима души са обявени за национално издирване. Задържани за 23 -ма, от които 4-ма са освободени под гаранция, тъй като са съдействали на прокуратурата. Някои от арестуваните са работници и шофьори. На практика това означава, че мозъкът на цялата организация е на свобода.
Освен че е на свобода, той не е и много притеснен, тъй като действащият в момента Наказателен кодекс не квалифицира като престъпление самото производство на цигари. За разлика от наркотиците, цигарите имат далеч по-либерален режим и там наказание се налага за притежание и търговия, а не за производство. Срещу задържаните са повдигнати обвинения по 234 ал. 2 от Наказателния кодекс, който редвижда от 2 до 8 години лишаване от свобода. Тези, които са обявени за издирване обаче няма да могат да бъдат обвинение по този член, тъй като не са заловени нито в складовете, нито във фабриките, нито да търгуват с цигари. Според окръжният прокурор Румен Попов действащият в момента закон по никакъв начин не плаши престъпниците, тъй като наказанието далеч не съответства на тежките вреди, които търговията с контрабандни цигари нанася на икономиката.
Срещу тях може да бъде повдигнато обвинение за организирана престъпна група, но това означава, че делото ще бъде прехвърлено на Специализирания съд, което вероятно би зарадвало обвиняемите.
Предвид ниските наказания и повече от добрите печалби инвестицията, направена от организаторите на цигарената промишленост, очевидно е оправдана. Колкото и сериозни обаче да са предприетите охранителни мерки, едва ли бизнес с такъв мащаб може да остане незабелязан цели две години имайки предвид, че не живеем в някой огромен безлюден американски щат. Засега прокуратурата отказва всякаква информация за евентуалния мозък на операцията. Той обаче едва ли е случаен. Липсата на представители на МВР от висок ранг на брифинга при операция от такъв мащаб, също поставя доста въпроси.
Преди седмица бе разбита друга модерна фабрика за цигари в Карнобат, но окъжният прокурор заяви, че няма информация за нея.
Чуйте коментарите на окръжния прокурор на Пловдив Румен Попов, директора на МВР-Пловдив старши комисар Атанас Илков и наблюдаващия прокурор Георги Гешев:
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри