Кой е виновен - родителите или цялата ни ценностна система за нелепия инцидент на ягодовския прелез, при който загинаха три непълнолетни момчета? Трябва ли нашите деца да плащат за грешките, които правим?
Цялата ни образователна и ценностна система е сбъркана. Не може дете да кара кола. Не случайно в закона е предвидено, че правоспособност за шофиране имат само пълнолетни лица. В днешно време децата са любопитни.
Любопитството води до опит, опитът до увереност, а увереността понякога до фатален изход.
Тези навици едно дете да споделя какви проблеми има се възпитават от родителя. Когато един родител е близък с детето си, обръща му повече внимание , по -лесно се сприятелява с него, тогава могат заедно да решават проблемите му.
Възпитавайки ги по определен начин да разпознава първичните си емоции, да ги контролира да възприема нещата от друга гледна точка не само от своята. Не всички родители могат обаче да отделят внимание на своите деца. Липсата на контрол на емоциите при сегашните тийнейджъри е главният проблем според нашите читатели, довело до настъпването на педала до дупка. Много е важен и личният пример, каква е семейната среда и междуличностните взаимоотношения в семейството.
Няма по-трагично от това да си свидетел на смърт на деца. Да четеш или да видиш цялата болка на родителите и приятелите на загиналите. Колкото и да бдим над децата си, не можем да сме 24 часа с тях.
След като приключи експертизата и се установяване причината на катастрофата, непълнолетният шофьор може да получи от 2 до 8 години затвор. Това предвижда Наказателния кодекс, ако се установи, че вината е на младото момче. Как ще живее това дете от тук нататък, причинило от глупост смъртта на своите приятели- никак няма да му е лесно.
Ива Модова
Още от категорията
Не дишай, Пловдив! Отново минахме прага за замърсяване през 2024г. – има ли надежда за чист въздух?