„Безкрайно го уважавам г-н Sugar face. Извинете, но нали всички така си го представят– добричък, сладък, невероятен политик“. С тези думи политикът от „Движението за права и свободи“ Хамид Хамид определи служебния министър на икономиката Кирил Петков.
„И между другото – много прилича на Джон Траволта“, вметна Хамид.
В действителност икономическият министър в последните месеци изпъкна с позитивното излъчване, което се наблюдава при него по време на брифинги и изявления пред медиите. Вероятно това е причината в политическите среди да са му лепнали прякора „Захаросано лице“. А било то заради неволно „изпускане“ или добре премерена реч Хамид Хамид определено разсмя публиката с коментара си по повод визията на служебния министър.
В конкретното интервю пред bTV бе обсъдено канадското гражданство на Петков, срещу което много партии застанаха през изминалата седмица. Бе вметнато и за намеренията на ДПС да изнесат „факти и обстоятелства, които се крият зад това миловидно лице“.
Но да оставим настрана политическата нотка. Нека видим какво всъщност значи терминът „sugar face“, с който описаха служебния икономически министър?
Справка в жаргонния речник на английски език сочи, че изразното средство се използва за назоваване на хора или животни, които са особено симпатични и миловидни.
Любопитен факт е , че „sugar face“ може да бъде използвано и с негативна конотация – тогава, когато описваме престорена личност. Т.е. на пръв поглед миловиден човек, който обаче крие нещо нечисто в себе си.
Най-любопитно обаче се оказва наличието на още едно значение на термина, който се използва най-широко. Той произлиза от неотдавнашен доклад в списание Elle Australia, където се твърди, че високият прием на захар може да предизвика хормонални промени в тялото ни, които в крайна сметка се появяват върху кожата ни, причинявайки „sugar face“. Самата концепция е въведена от холивудския дерматолог д-р Харолд Лансър - дерматолог на звезди като Ким Кардашиян и Бионсе, описвайки термина в книгата си „По-млади: Пробивният метод против стареене за сияйна кожа“.
Оказва се, че хора, които имат „sugar face“, се отличават с несъвършенства по кожата, изразяващи се във фини линии и бръчки по челото, торбички под очите, акне, изтъняване на кожата, тъмно сив или пастообразно бял оттенък. И всичко това заради процеса гликиране, при който, най-просто казано, захарта разгражда колагена, който иначе прави кожата ви да изглежда стегната, млада и повдигната.
Все пак Хамид Хамид изпъква с политически, а не с дерматологични познания, така че едва ли изказването му е било тънък намек към Кирил Петков да обърне внимание на здравето на кожата си.
Колкото до приликата с холивудския актьор на младини – не можем на черното да кажем бяло, или на захарта – сол.
В края на сметката обаче трябва да отбележим, че използването на подобни термини, независимо от оставеното от тях послание, наслагва нотка на несериозно отношение към личност, която има високи обществени позиции.
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри