- Г-н Атанасов, все още оспорвате резултатите от балотажа в избора за кмет на Пловдив. Не водите ли битка с вятърни мелници?
- В никакъв случай. Нека уточня, че все още не се чувствам като загубил кандидат, защото съм сигурен, че при ръчно преброяване на гласовете, аз ще съм кметът на Пловдив. А битката си струва, защото аз лично не се чувствам победен. Мисля, че съм и успешен кандидат. Всъщност ситуацията с балотажа в Пловдив бе като да играеш в предварително нареден мач срещу световния шампион. Водеха ми с 3:1 през първото полувреме, а накрая резултатът стана равен. На всичко отгоре опонентите ми излязаха след почивката с няколко човека вповече, хванаха съдията и опитаха да ме победят с гол от засада. Ние обаче оспорваме резултата не от някакъв инат или засегнато самолюбие, а защото така е честно. Срещу нас се изправи най-мощната партия в България. От ГЕРБ обаче се притесниха, че не могат да ни победят сами и използваха помощ от всички страни. И въпреки това резултатът е равен.
- Според ЦИК обаче сте загубили. Не търсите ли под вола теле с ръчното преброяване на гласовете и защо го правите? Да не би да ви води реваншизмът?
- Не. Искаме касиране на вота, защото го дължим на десетките хиляди пловдивчани, които ни подкрепиха.Те очакваха честна игра, сблъсък на идеи и политики, но не я получиха. Видяхте какво се случи между двата вота. Без да имаме ресурса на опонентите си, вдигнахме резултата си почти двойно. Иван Тотев спечели 3000 нови гласа, а бе подкрепен на практика от всички. Интересно ще е да се сравни какво са говорили за модела на управление в Пловдив и очакванията за промяна Дани Каназирева, Здравко Димитров и Реформаторите през август и какво направиха на 27 октомври. Това не е честна и достойна игра.
- Говори се обаче, че вие сте получили подкрепата на социалистите. Често ви обвиняват, че по време на своя кметски мандат се подменили вота. Тогава бяхте избран с подкрепата на ГЕРБ, но после се обърнахте срещу тази партия и пуснахте БСП във властта?
- Това са две абсолютно неверни твърдения. Въпросните тези отдавна се размахват срещу мен като брадва. Но са обикновена манипулация. Първо, на балотажа преди 2 седмици не получих никаква подкрепа от никого, освен от пловдивчани. Доколкото знам, лидерът на БСП в Пловдив Георги Гергов дори е писал депеши до актива да не ме подкрепят. Преди първия тур разни хора от щаба на опонента ми развяваха някакво ветрило, което уж имало за цел да отвее Иван Тотев. Поставяха в него мен, Здравко Димитров, Дани Каназирева, а дръжката на ветрилото бе поверена на Гергов. Нека сега видим къде са перата от ветрилото и кой срещу кого го е размахвал.
Сега е моментът да отговоря и на другата голяма манипулация. Твърди се, че съм подменил вота през 2008 година и съм пуснал БСП във властта през задния вход. Нека си спомним какво се случи. След изборите през 2007-а в продължение на 1 година управлявах с подкрепата на ГЕРБ. Срещу мен обаче беше задействан задкулисен план, който целеше отстраняването ми. Негов двигател бе тогавашният лидер на ГЕРБ в Пловдив ген. Кюмюрджиев. Той не се яви на изборите, но много искаше да управлява града. Стигна се до скандалната сесия на 17 септември, когато в общинския съвет бе направен преврат и за 6 часа ми бяха отнети правомощията. Случи се без никакви ясни мотиви и аргументи. Направиха го хора, които днес не са част от ГЕРБ. Те манипулираха определен брой съветници и събраха нужните 26 гласа, за да прехвърлят правомощията ми на шестимата районни кметове. Това е прецедент в българската история и доведе до голям скандал. Аз трябваше да защитя града от тази манипулация и затова прибягнах до подкрепата на другите политически сили в общинския съвет. Така събрахме ново мнозинство, за да продължим да работим, както повеляваха законът и волята на избирлателите. После беше нормално да поканим новите си партньори в управлението. И в крайна сметка то не беше никак лошо, каквото и да говори и пише фабриката за манипулации за онзи период. Кой може да твърди, че Александър Константинов например е бил лош зам.-кмет? Нека си спомним, че онзи екип подготви и договори Траснпортния проект за 44 млн. лева, който се изпълнява днес. Разработихме и пректа за водния цикъл на града за 125 млн., но следващите управници го провалиха. По онова време се подписа и мемурандумът между политическите сили в града за подготовката на кандидататурата на Пловдив за културна столица на Европа през 2019 г. И това стана противно на позицията на ГЕРБ, а не с помощта на тази партия. Сегашните управници обаче си преписват много от заслугите за тези проекти, без да казват и дума за онези, които всъщност бяха в основата им.
- Защо не обяснихте това на пловдивчани по време на предизборната кампания?
- Защото не това е целта на една кампания. Преди изборите искахме да говорим за бъдещето на Пловдив, за това, кои трябва да са приоритетите на местната власт, за реалните действия, които ще подобрят живота на пловдивчани. Такъв дебат обаче не се получи, защото опонентът ми постоянно бягаше от подобна дискусия. А точно в нея очи в очи и теза срещу теза се защитават програмите за управление и политиките. Опонентите ни обаче явно нямат такива. Единственото, което правиха, е да режат ленти и да демонстрират сила заради постигнатото. То обаче не е много с оглед на ресурса, който бе похарчен и едва ли е за хвалба.
- Да, но и вас ви обвиняват, че не сте свършили много за Пловдив по време на своя мандат?
- Така е, защото се надяват, че хората са с къса памет. Много е смешно да се говори, че цял мандат съм откривал само тоалетни. Да, правих и това, защото смятам, че е необходимо. Реновирахме 20 тоалетни, които се бяха превърнали в клоаки и не подхождаха за имиджа на един европейски град. Сега във въпросните тоалетни е чисто, има стаи за майки с малки деца и инвалиди. Но да се вторачват опонентите ми в това, е крайно несериозно. Искам само да припомня, че по моя мандат построихме един нов мост, какъвто всъщност представлява източното платно на „Герджика“. Това не се бе случвало в Пловдив с години. Освен това ремонтирахме основно надлеза на „Асеновградско шосе“, ремонтирахме четири основни булеварда с цялата подземна инфраструктура – бул. „България“ с велоалеята, „Марица юг“ с джобовете за паркиране, основната част от бул. „Източен“ и много дълъг участък от „Кукленско шосе“. Да продължавам ли? На практика създадохме дом на градския парламент, с което общината спря да плаща солиден наем на Георги Гергов в Панаира. Сградата на бившия Младежки дом беше занемарена и се наложи основен ремонт, за да може общинският съвет да работи там. Построихме 6 чисто нови детски градини и завършихме първия в България завод за твърди отпадъци, започнат по времето на Иван Чомаков. При това работехме напълно прозрачно с над 140 фирми, с което осигурявахме доходи на хиляди хора. Днес така ли се случва с обществените поръчки? По мое време всяка разпоредителна сделка с общинска собственост или пари от хазната се проверяваше предварително от прокуратурата, за да няма никакви съмнения за нарушаване на обществения интерес. След това тази практика приключи по неизвестни причини. Затова сега има съмнения и обвинения срещу администрацията.
- Това обаче са неща от миналото. Нека говорим за бъдещето на Пловдив. Бяхте кандидат за кмет, но сега се връщате на топло в парламента. Как ще продължите да работите за града, както обещавахте в предизборната кампания?
- Не съм спирал да работа за града и за пловдивчани. Аз съм единственият народен представител с реално действаща приемна за граждани. В парламента също всеки ден защитавам интересите на Пловдив. И това никой не може да го оспори.
- В дните след вота обаче кметът Иван Тотев и останалите основни играчи показват нова политическа култура, правят срещи, консултации и търсят консенсус по важните въпроси в името на града. Вие и общинските съветници от Патриотичния фронт как ще се включите в тази конфигурация?
- Не намирам, че нещо се е променило в тази посока. Да, чета, че в Пловдив ще се привнася моделът „Борисов“. Не виждам реални стъпки в тази посока. Защото ПФ е част от управляващото мнозинство на национално ниво и подкрепя политиката на кабинета „Борисов“, в Пловдив обаче никой не е разговарял с нас. Даже вече има първите белези на познатото задкулисие, с което в предишните мандати се цепеха отделните групи в Общинсикя съвет и наистина се подменяше вота на избирателите. Ще дадем време на новата управа и ще видим в каква посока ще поеме. Ние обаче ще отстояваме нашите идеи за развитие на Пловдив като успешен и социален град. Той беше такъв в моя мандат. Не случайно получихме отличието на синдикатите за най-социален град. Продължавам да твърдя, че Пловдив може да се развива само с отворена към гражданите политика, добри социални пракитки, които да мотивират младите хора да живеят и работят тук. За целта трябва да се създават ясни правила и условия за развитие на малкия и средния бизнес, както и добра среда за привличането на реални инвеститори. Защото те създават работните места и дават добрите заплати. Администрацията трябва наистина да е в услуга и помощ на хората, а не да се заключва в кабинетите и да се занивама единствено с реализирането на собствените си намерения.
- В крайна сметка, ще подкрепяте ли самоопределилото се като дясно-центристко управление в Пловдив, или ще сте в опозиция?
- Времето и делата на управляващите ще покажат.
Пресцентър на Патриотичен фронт