В неделя в България отново се провеждат избори. Но гневът от последните две години отново е започнал да отстъпва място на депресията, коментира германският Weser Kurier. Тази незаинтересованост не касае само гласовете, необходими за да се определи властта в държавата. Който реши да потърси предизборен плакат в София, ще трябва да върви дълго. На практика няма нито срещи, нито интервюта.
Според проучванията, начело на правителството ще се завърне Бойко Борисов- умен бивш полицай и треньор по карате, основал една от най-страховитите охранителни фирми на 90-те години и след това превърнал се в Робин Худ като кмет на София.
В ерата на комунизма България понякога презрително, понякога одобрително беше определяна като 16 съветски република. Ако страната-членка на ЕС се появява в заглавията на европейските медии тези дни, то е заради Украйна. И най-често задаваните въпроси са: Ще изгради ли София тръбопровода за руския газ против волята на Брюксел? Наистина ли България е пристигнала в Европа?
Германският в. Frankfurter Allgemeine Zeitung пояснява, че това е третото гласуване в страната в рамките на по-малко от две години. Продължителната политическа криза в балканската държава обезсърчи много българи и ги направи пасивни- те не виждат никакъв напредък по отношение на бедността, корупцията и застоя в конюнктурата.
Безпомощност и безнадеждност са завладели България, коментира Deutsche Welle. Балканската държава се намира в дълбока политическа криза. Две правителства вече трябваше да отстъпят след масови протести. На 5 октомври българите избират нов парламент. Как изглеждат шансовете за ново начало?
България заема тъжните първи места в няколко дисциплини: това е най-бедната държава в ЕС, с най-ниския брутен вътрешен продукт и с най-осезателно усещана корупция.
На фона на конфликта между Киев и Москва много българи се опасяват от една студена зима, тъй като страната им е почти изцяло зависима от руския газ.
От предизборните програми на партиите не може да се разбере каква политика ще се приложи на практика след изборите. По-евтина енергия, по-добра данъчна политика и достъпни медицински услуги- това са любимите теми на популистите. Тяхното изпълнение обаче е почти невъзможно, предупреждават експертите. Тъй като цените на енергията в България вече са най-ниските в ЕС, плоският данък от десет процента не може да се понижава още, преразпределянето на данъчната тежест ще задуши икономиката, а в здравеопазването царуват корупция и липса на пари, от които в крайна сметка страдат масата бедни пациенти.
Предизборна депресия в България
Коментарите в немската преса за предстоящия в родината ни вот
01.10.2014 17:19
5765
0
Изпрати на приятел:
28.11.24 22:40
2341
28.11.24 22:40
4944
28.11.24 22:40
4615