Целият под на Главната улица в Пловдив да бъде от стъкло, да се качим до върха на Бунарджика или Хижа Здравец с лифт или да плаваме по река Марица. Това са само част от прекалено амбициозните проекти, които така и не се случиха през годините. За тях се е говорило много, но преди всичко като добри намерения, а скептиците бяха повече, отколкото мечтателите. Въпреки че списъкът е дълъг, ето някои от идеите, които предизвикаха сериозна обществена дискусия сред пловдивската общественост.
Подът на Главната от стъкло
Под Главната улица на Пловдив има уникални артефакти и съоръжения, останали от Древния Филипопол. Само големината на Римския стадион е внушителен – от площада на Джумаята, където е разкритата част, до стълбите на Каменица. Малко по-надолу започва и композицията от сгради, които са свързани с Одеона и Форума край Пощата. В част от магазините по Главата е консервирана част от Римския стадион, но твърде малко от цялото съоръжение.
Амбициозната идея, която бе хвърлена в общественото пространство, е да се направи стъклен под, който разкрива богатствата на Пловдив. Подобно начинание обаче е твърде скъпо, а и може да се каже прекалено футуристично. Освен милионите, които ще трябват, за да се разкрие археологията, ще се плащат и огромни суми на различни частни собственици. Дългият период от време, при който ще бъде затворена Главната пък е изключен като опция.
По същия начин стоят нещата и с проекта на португалците от ФОРА. Въпреки че спечелиха конкурса за площад „Централен”, градските власти се отказаха от заданието. Причината е, че проектът е прекалено скъп, а и трудно осъществим. Идеята бе площадът да стане на две нива, като на подземното да се разкрие археологията и да стане музей на открито.
Лифт до Бунарджика и Хижа Здравец
Друга екстравагантна идея бе да се направи въжен лифт до Бунарджика, тепетата и дори Хижа Здравец! Най-обсъждана бе инициативата за подобно съоръжение на Бунарджика. Еколози няколко пъти са се противопоставяха на идеята, тъй като според тях подобно съоръжение не може да се поставя в парк, който е защитена територия. На последното обществено обсъждане за развитието на пловдивските хълмове, експерти обориха тезата и заявиха, че няма пречка за направата на подобно съоръжение.
Градските власти тогава изтъкнаха,че принципно няма пречка за изграждането на лифт, но този проект все още не е приоритетен.
Един далечен проект, който е на повече от 40 години, все още не е забравен - за лифт от село Марково до Хижа Здравец.Тогава Дража Вълчева е планирала да строи лифт, за което на гражданите са им били правени отчисления от заплатите, за да се съберат средствата за съоръжението.
Река Марица плавателна
Представете си да плувате по река Марица с атракционно корабче, както по Темза в Лондон или Шпрее в Берлин. Няколко хидроинженери смятат, че реката и сега може да се направи така, че да плават по нея кораби в рамките на града. Те признават, че инвестицията е изключително голяма, но не е невъзможно да се направи. В момента има планове за социализация на коритото на река Марица и дори осигурено финансиране. По крайбрежието на реката ще се направят велоалеи, пешеходни зони, детски и спортни площадки. Според специалистите, които изготвяха проекта, е невъзможно 10 километровата отсечка по реката да стане плавателна.
Друг соц проект, който все още е в съзнанието на пловдивчани е с кораб по канала Пловидв - Бургас.