Работещ цветен телевизор „Опера“ на витрината – тази гледка е способна да телепортира в ранното му детство всеки българин на средна и по-почтена възраст. Ненадейно нахлуват невинни спомени за якия удар върху капака, след който телевизионният образ мигом се проясняваше и спираше да трепти. Паметни ситуации, в които един член на семейството държи антената на покрива, докато останалите гледат филма. И, разбира се, първата хипнотизираща гледка на движещите се картинки с любимите анимационни герои, артисти, певци, спортисти…
„Операта“ – прадядото на родния тв приемник, излъчва сериали с младежка лекота в тв сервиз в центъра на Пловдив. „Сложил съм го за атракция, но иначе в началото на кариерата ми съм ремонтирал доста „Опери“, както и почти всички стари български телевизори и радио-апарати. Този телевизор е добра илюстрация откъде е тръгнала техниката и къде е стигнала днес“, казва техникът Йордан Пенчев.
Вече 33 години той поправя радиа и телевизори в европейската столица на културата. Данчо допълва, че днешните плазми нямат нищо общо с допотопния телевизор, пуснат в производство през 1958-60 г. в слаботоковия завод „Ворошилов“ в София. „Опера“ е първият тев приемник в България, връстник на националната телевизия. Наследен е от „Кристал“.
Прадядото на телевизорите получава своето име по случайност. При представянето на прототипа във Военния клуб през 1958 г. на кутията отпред някой бил залепил лепенка с надпис „Опера”, колкото да има нещо на голото място, разказват двама от създателите му - инж. Апостол Апостолов и инж. Живко Железов, пред „Фрогнюз“. През 1960 г. завод „Ворошилов“ произвежда 400 телевизора, а през следващата година увеличава броя им на 4600. През 1970 г. от поточните линии излизат рекордните 192 900 „Опери“.
Дори и човек да има оригинална „Опера“ в работещо състояние, той няма да може да гледа нищо. Антиката разполага с тунер за метровия обхват, какъвто отдавна не се излъчва от телевизионните кули по света и у нас. „Може да има стойност единствено като красива и достолепна мебел“, казва техникът.
Йордан признава, че тв и радио динозаврите са му слабост, но напоследък се наблюдава засилен интерес към тях. Хората поръчват модерен цветен телевизор, поместен в кутията на „Опера“. „Много работа иска, но пък резултатът е отличен“, отбелязва той.
Над „Операта“ е кацнало радио „Марек“, чийто звездни мигове са били през 1950-те. „Сложих нова душа на радиото и вече хваща всички станции“, казва той. Ретро-радиата също започват да се търсят в сервиза му на бул. „Мария Луиза“ в Пловдив. Данчо си обяснява интереса към реликвите със засилената носталгия към по-първичното. „Сега с тези високи технологии човек не знае къде се намира. Затова се предпочитат по-обикновените и прости неща“, смята реставраторът на вехти телевизори.
Минувачите често се спират пред детския си спомен
Работещ транзистор „Марек“ от 1950-те
Още добри новини - четете в PlovdivTime.bg
TrafficNews.bg
Още от категорията
Пловдивски неволи: Гневим се на 27 мин. в трафика, игнорирайки другите 23 часа, които ни убиват