„Анализ на постъпилите сигнали в приемната на Обществения посредник на територията на община Пловдив през второто шестмесечие на 2024 г.”. Този мейл пристига на всеки 6 месеца в редакционните пощи. В 3-4 странички омбудсманът на Пловдив Борислав Стаматов прави резюме на постъпилите сигнали при него, изкарвайки „по-интересните” казуси. Естествено, това не се прави случайно – жадните за новини медии веднага грабват сигналите и започват да пълнят страниците с казуси, с които се сблъсква общественият посредник. През последните дни излязоха материали за мъж, който настоява да не плаща данъци 20 години, пловдивчанка, искаща си даренията от БПЦ, защото е започнала да практикува източни духовни практики и т.н. Разбира се, той размахва пръст на администрацията, че не си върши работата с паркирането, ремонтите, градския транспорт и т.н.
Обичайно неговото име не се споменава в общественото пространство още 6 месеца – до следващия отчет, или до предизвестен конкурс за избирането на титуляр.
Така Борислав Стаматов изкарва вече 10-та година начело на този пост, като временно изпълняващ. Изгледите си, той да изкара поне още 10 години начело, не са толкова невероятни, ако не се промени съществено нормативната уредба.
Параграф 22 и „широката обществена подкрепа”
Българското законодателство е категорично, че местен обществен посредник се избира с 2/3 от състава на съответния Общински съвет. В Пловдив необходимите гласове са 34, като идеята е това да е личност с широка обществена подкрепа – равноотдалечена от всички политически формации.
Откакто Борислав Стаматов пое „временно” поста, минаха над 5 конкурса, а всички приключиха с провал, защото местният парламент така и не успя да се обедини около една фигура. Нещо повече – в момента начело на институцията „Обществен посредник” е личността, която се ползва с най-ниска обществена подкрепа. Стаматов изкара едва 3 гласа на последния конкурс, но въпреки това продължава да стои начело на тази институция, чиято идея е да се ползва с поне 2/3 от представителите на пловдивчани в местния законодателен орган.
Парадоксът е, че дори „временно” той не може да бъде сменен, защото според едно от решенията на Областния управител и съдът, Общинският съвет не може да сменя „временния омбудсман” с друг „временен”, за което е необходимо 26 гласа.
Така единствените два варианта Пловдив да има или титуляр на поста, или поне временен с по-голяма обществена подкрепа, е Борислав Стаматов да си подаде оставката. Повече от ясно е, че той няма да го стори, като явно той се е прицелил да влезе в рекордите на Гинес като най-дълго управлявалият дадена институция, като „временно изпълняващ”.
Другата опция е законът да бъде променен, като или се свали прага за избора на титуляр до 50% + 1 глас в общинските съвети, или да бъде изменена процедурата. Ако депутатите решат, че все пак за този пост е необходимо 2/3 от състава на местния парламент, то поне при провал на конкурса за временен да бъде избран кандидатът събрал най-много гласове, но минимум 50%+1, или 26 съветници за Пловдив.
Без тази промяна ще продължаваме да получаваме на всеки 6 месеца „анализи” и интересни истории, а длъжността на обществения посредник, ще бъде изпразнен от съдържание.
Още от категорията
Пловдивски адвокат: Законът срещу домашното насилие може да се ползва за репресия, но това се замита под килима