Кандидат-юристите, които успеят да преборят конкуренцията и се запишат като студенти по право през новата 2017/2018 академична година, ще се окажат в правен парадокс. Той се изразява във факта, че липсва действаща наредба, която да посочва единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „право“ и професионална квалификация „юрист“. С други думи от стриктно регулирано, юридическото образование преминава в пълна нелегалност поне що се касае до предстоящия випуск.
Пропускът в нормативната уредба бе посочен от проф. Иво Христов, народен представител от Парламентарната група на БСП и член на Комисията по образование и наука в 44-народо събрание. Това се случи на поредна работна среща с негови колеги и преподаватели във водещи пловдивски вузове. Обсъжданията имат за цел дефиниране на проблемните области във висшето образование и формиране на предложения за стратегически и нормативни реформи.
Как обаче е възможно цял випуск юристи да се превърне в сляпа точка в правната реалност?
Първо, хронологията. Скоропостижно преди да напусне кабинета на министър-председател, Огнян Герджиков изпълнява своята дългогодишна мечта да наложи реформа в сферата на държавната регулация върху придобиване на образователна степен „магистър“ в специалност „право“. Основни цели на новия регламент са забраната за обучение на юристи в задочна форма и въвеждането на магистратури по право за специалисти. Зададените параметри са изпълнени и новоизлюпения нормативен документ, моделиращ и още някои аспекти по приема, процеса, програмата и условията за завършване, бива обнародван в държавен вестник два дни преди новият кабинет на ГЕРБ и Патриотичния фронт да поеме официално мандата.
Второ, отговорът на горепоставения въпрос се изразява в член единствен и параграф единствен на Постановление № 82 от 26 април 2017 г., Обн. ДВ. бр.35 от 2 Май 2017г.
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 82 ОТ 26 АПРИЛ 2017 Г.
за приемане на Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“ и професионална квалификация „юрист“
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ ПОСТАНОВИ:
Член единствен. Приема Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“ и професионална квалификация „юрист“.
Заключителна разпоредба
Параграф единствен. Отменя Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“ и професионална квалификация „юрист“, приета с Постановление № 75 на Министерския съвет от 1996 г. (обн., ДВ, бр. 31 от 1996 г.; Решение № 6795 на Върховния административен съд от 2000 г. – бр. 96 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 59 от 2001 г., бр. 117 от 2002 г., бр. 69 от 2005 г., бр. 79 от 2009 г. и бр. 62 от 2013 г.).
Министър-председател:
Огнян Герджиков
Главен секретар на Министерския съвет:
Веселин Даков
На пръв поглед нищо нередно. Отменя се една наредба, на нейно място се приема друга. Но някъде в преходните и заключителните разпоредби на новата Наредба, приета от служебния кабинет, оглавен от Герджиков, изкристализира нормативен и темпорален вакуум.
Ето какво гласят параграф 5, 6 и 7 от новата наредба:
5. Студентите, приети в юридически факултети на висшите училища преди влизането в сила на тази наредба, завършват обучението си по учебните планове и учебните програми, които са действали към момента на приема им.
- 6. Студентите, приети в задочна форма на обучение преди влизането в сила на тази наредба, завършват обучението си в тази форма на обучение съобразно предвидения за нея учебен план.
- 7. Наредбата влиза в сила от учебната 2018 - 2019 г.
В резюме Наредбата от 1996г. е отменена, но текстовете и важат в рамките на така нареченото „заварено положение“. И това внася яснота по съдбата на всички приети в специалност „право“ до 2016/17 година. От друга страна, в диспропорция с правната логика и момента на отмяна на старите текстове, новата наредба влиза в сила от учебната 2018/19 година. Без въоръжено око личи, че обучението на студентите, които ще бъдат приети през 2017 и ще встъпят в първата си студентска година (академична 2017/18), няма да бъде държавно регулирано от подзаконов нормативен акт.
Такъв просто липсва, тъй като към момента на приема на новия випуск, едната наредба е отменена, а другата не е влязла в сила. Цяла една академична година е засмукана от правния вакуум. Тези студенти не влизат в хипотеза „заварено положение“, всъщност точното наименование на казуса им е законова безтегловност. На практика проблемът е мащабен, тъй като апорията ще трае до завършването на випуска – ако нормативната база не бъде променена в кратки срокове, кандидат-студентската кампания ще произведе безпрецедентен курс юристи, чието образование ще бъде в правна сянка.
Вероятно парадоксът е произведен в следствие на недоглеждане и прибързаност, но в общество с нисък праг на доверие към институциите, такива грешките подкопават вярата дори в материалното право. Апелираме въпросът да бъде разгледан детайлно и ако не бъде намерена възможност за тълкуване на закона в друга насока от посочената, да се нанесат нужните корекции, за да бъде осигурена легална образователна рамка за бъдещите юристи.
Още от категорията
Не дишай, Пловдив! Отново минахме прага за замърсяване през 2024г. – има ли надежда за чист въздух?