От днес, или по-скоро от 7-ми септември, COVID-19 официално има работно време. То е между 23 часа вечерта и 7 сутринта. Логично тогава се затварят заведенията и игралните зали, които очевидно са единствено място за събиране на хора според нашите законотворци.
Да бъдем справедливи, даже им отпуснаха още 1 час - решение, взето между първо и второ четене - т.е. от лошото им изчитане на брифинг тази сутрин, до публикуване на заповедта в сайта на Министерство на здравеопазването.
Аз питам защо просто не излязоха мъжки да посочат, че искат да затворят нощните заведение, вместо да си играем на вечерен час. Така министърът постъпва като майка, която не забранява на детето си да отиде на купон, ама го кара да се прибере преди началото му. Явно се цели избягване на браншови сблъсък или пък негодувание за поредно затваряне на определен сектор, но на практика заповедта забранява дискотеки и барове. И то го прави за сметка на всички останали заведения, които в крайна сметка са длъжни да изгонят хранещите се малко преди 23 часа, за да са чисти пред закона.
Освен работно време, коронавирусът си има и тип. Той "си пада" по изправени хора, става още ясно от заповедта на здравния министър от днес. За седящите на отстояние проблем няма - събития с тяхно присъствие се допускат. Но видиш ли фестивалите, съборите и друг тип масови мероприятия, в които хората нямат точно определена седалка, се забраняват. Тук условие е и входът да е неограничен. Разбира се никой не спори логиката във възможността за контрол на едната група посетители и другата. Но тези хора - стоящите, първо не стигат седнали до местата си и второ, ако някой не иска да се бута в останалите, той няма да се бута, а иска ли да се бута, ще го прави без оглед вируси и каквито и да е етични задръжки. Подобна е ситуацията впрочем и с публиката на спортни събития. Предлагам, че беше достатъчно да се въведе т.н. "спазване на дистанция от 1,5" и всички забранени по настоящем събития да се разрешени. Какъв е същественият проблем? Нима например "Вино и гурме" или пък Нощта на музеите, които са си абсолютно събития без ограничен вход и без седящи места са по-опасни от концерт на някоя група в зала на закрито със седящи места.
Научихме и нещо ново за вируса. Явно той не вирее в хотелите, тъй като те не съществуват в заповедта на здравния министър. Разбирам, че туризмът е важен елемент от икономиката ни, но не са ли и заведенията част от този туризъм. Ако направим разликата между собствениците на едните и на другите, вероятно ще стигнем и до извод каква е причината за този - сигурна съм, случаен пропуск.
Междувременно обаче пък затварят всички детски центрове, клубове и други, предоставящи организирани групови услуги за деца. Хитро, децата не спазват дистанция. Явно обаче има съществена разлика между играта на децата в кътове на заведения, в детските градини, училища и друг тип школи и образователни центрове. Вероятно пак става дума за принципа "седнал" и "прав", но аз продължавам да не проумявам защо да си прав е толкова опасно.
Впрочем, ако се върнем на опитите ми да оправдая решенията на здравните власти с невъзможност за контрол на изправени хора, се чудя как по-точно ще контролират дали навсякъде, където се допускат изправени и ходещи хора - в молове, хипермаркети, магазини, галерии и музеи и т.н. - тези хора са по 1 на 8 кв.м. Ще падне голямо мерене и сметки, но бъдейки наясно с математическите умения по геометрия и аритметика на 80% от хората, не съм сигурна дали това ограничения няма да завърши със Слаб 2.
Такава оценка вероятно ще даде и засегнатият бизнес на правителството. Вирус има, трябва да се търсят варианти за неговото ограничаване. Тези опити обикновено минават през засягане на правата на едни или други хора, през ограничения и икономически последствия. Но проблемът тук е друг - че няма никаква трезва логика и ако щете форма на откровеност в нещата, които правим. Защото ги правим, за да не засегнем едни и за да се опитаме да следваме световен пример, обаче без да настъпим важни интереси.
Да кажем, че правим нещо - ама колко то е качествено и колко ще е ефективно, нали знаете - един Бог знае, и опитът ще покаже. На хората обаче им омръзна да са част от експеримент. И са прави да са гневни. Магазинът и заведението не са качествено различни. Театърът и фестивалът също.
И последни две бележки - явно тимбийлдингите са най-гостоприемното място за размножаване на ковид-19, тъй като са изцяло забранени за разлика от сватби и други тържества, семинари и т.н., а дискотеките не могат дори да правят партита за ваксинирани, каквато опция е дадена на всички останали.
На практика мерките са от вида "и вълкът сит , и агнето -цяло". Но нито вълкът е сит, тъй като икономически мерки за затворените бизнеси не бяха оповестени, нито агнето е цяло, тъй като броят на смъртните случаи се увеличава.
Заповедта вижте тук, а реакциите на бизнеса със заведения, вижте утре в TrafficNews.
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри