Една гореща тема мина като светкавица преди дни по медиите- тази за предстоящото редуциране на обезщетенията, които получават военни и полицаи при пенсиониране. Досега всички служители на МВР, Министерство на отбраната, НСО, затворите и разузнавачите получават до 20 заплати при напускане на системата. Според вестник „Труд“ от септември междуведомствена група ще обсъжда три варианта за орязване на екстрите. Първият е всички да получат по 8 заплати, - вторият по 12, а третият предвижда 8 да получат хората от по-нисшия персонал, а по 12 - началниците.
От МВР вчера опровергаха информацията. „В момента не се обсъжда намаляване на броя на заплатите, които се изплащат като обезщетение при пенсиониране на военнослужещи и полицаи. Не е сформирана и работна група, която да предлага варианти за намаляване на тези обезщетения. Промените в Кодекса за социално осигуряване бяха приети от МС и НС само преди месец“ заявиха от пресцентъра на вътрешното министерство.
Всъщност от МВР се опитват да опровергаят това, което усилено се коментира сред полицаите от месеци насам. Дългогодишният опит обаче показва , че повечето неща, които първоначално се отричат, след това се случват. Това че „в момента“ не се обсъжда темата, изобщо не означава , че скоро няма да бъде поставена на дневен ред. Разбира се, няма как това да стане в „момента“ , защото след месец влизаме в предизборна кампания, а 50 000 души плюс семействата им са много сериозен електорат, който не бива да бъде дразнен предварително. Да не говорим , че същите тези служители ще трябва да осигурят мирни и честни избори. Е, съдейки от последните няколко вода, във второто нямат кой знае какви успехи, но така или иначе ангажиментите им са ясни.
Всъщност намаляването на обезщетенията е без алтернатива и е въпрос на време. Истината е, че пари няма , почти целия огромен бюджет на МВР отива за заплати и обезщетения , а освен всичко друго се налага по няколко пъти годишно да бъде актуализиран.
Над 100 млн. лева на година отиват за обезщетения на служители в силовия сектор. Преди дни вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова поиска допълнително 16 млн. лева, за да изплати обезщетенията на 942 пенсионирани служители от МВР. Министерство на отбраната също има сериозен недостиг на средства за парите на пенсионираните си кадри.
От началото на годината МВР вече няколко пъти поиска увеличаване на бюджета си, включително през април, когато пак се искаха пари за въпросните 20 заплати, но искането не беше удовлетворено тогава. Всяка година бюджетът на вътрешното министерство надхвърля 1 милиард лева, но никога не стига. Актуализациите обикновено варират между 20 и 25 допълнителни милиона за година. За съжаление много малка част от тези средства отиват за модернизация и техническо оборудване на работещите в системата. Преди няколко години служителите бяха принудени да влизат в ролята на просяци или рекетьори, за да си осигуряват техника, гориво, консумативи и прочее необходими за работата им неща, от спонсори. Порочната практика бе премахната, но лимитите ограничават драстично работата по някои престъпления, особено в по-отдалечените райони.
Настроенията сред обществото по повод даваните обезщетения, които освен това са съпътствани с едни от най-високите пенсии в държавата, са изключително негативни. Като се има предвид , че МВР е с доста нисък процент на доверие, а резултатите от работата им е крайно незадоволителна, то малцина виждат смисъл данъците им да отиват за бонуси на силовите ведомства.
Сред самите полицаи също има различни „философски течения“ по отношение на изплащането на 20-те заплати. Според някои привилегиите са задължителни за тежката ,отговорна и опасна професия, други обаче смятат, че системата първо трябва да се реформира и едва тогава да се пристъпи към подобни рестрикции. Което не е без основание, тъй като има огромна разлика между ангажиментите на служителите в различните отдели.
Така или иначе при всяка от промените /които се правят почти всяка година/ един определен процент от служителите, навършили възраст за пенсия напускат. Според Илия Кузманов , който е член на на ръководството на Синдикалната федерация на служителите на МВР , повечето които си тръгват са хора , които работят на терен. „ Не повече от 50-60 човека от тях са свързани с управлението. Сигналът не е добър, напускат хора с опит и то такива, които работят на улицата“ казва сидикалистът за поредната вълна пенсионери.
Какво ще се случи , ако обезщетенията бъдат орязани драстично? Ще започнат ли полицаите да напускат масово?
Може би, но надали. Служителите, които имат стаж за пенсия вероятно ще го направят. Но останалите едва ли. Причините са няколко. Първата е, че макар и орязани, обезщетения ще има. Работата в МВР продължава да е свързана с редовно заплащане и екстри за 30 дни платен отпуск, извънреден труд /макар е нередовно плащан/ , безплатна медицинска помощ , нисколихвени кредити и прочее придобивки.
Втората е, че в полицията работят много хора, които истински си обичат работата и това, че все пак понякога печелят битките срещу „лошите“ им помага да продължат.
Третата е , че извън системата, служителите прекарали дълги години там, трудно се адаптират и малцина успяват да направят пари или кариера , напускайки МВР.
Реформата в МВР предстои, орязването на екстрите също. В какъв ред обаче ще се проведат , предстои да разберем.
Парашкева Иванова, TrafficNews.bg