Ръководството на УМБАЛ „Свети Георги“ излезе с протестна нота срещу насилието над медици, които зачестяват все повече в последно време. Поредният случай касае неоправдана жестокост срещу медицинска сестра след оказано абсолютно адекватно лечение на малко дете.
Повече за случая прочетете ТУК
Ето и цялата декларация на лечебното заведение:
От служителите и ръководството на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, Пловдив, срещу насилието над медици
Ние, служителите и ръководството на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, остро осъждаме проявите на насилие над медици. Тези случаи напоследък нарастват лавинообразно, поредният потърпевш е медицинска сестра от Детското спешно отделение на болницата.
Категорично не толерираме агресията, особено срещу хора, които отдават времето и опита си, за да спасяват нашето бъдеще – децата. В настоящия случай става дума за неоправдана жестокост след оказано абсолютно адекватно лечение на малко дете под 2 години. Подробностите не са много по-различни от тези при повечето случаи на агресия над медици.
Няма как с лека ръка да се подминат обаче други едни детайли: ежемесечно близо 2000 деца получават необходимата им медицинска помощ в Детското спешно отделение на УМБАЛ „Свети Георги“. Средно по 350 души преминават през всички спешни звена на лечебното заведение. Тези цифри не са просто статистика – зад тях се крият спасени животи, щастливи семейства, а също и много усилия, време и професионален опит, приложен в точния момент.
УМБАЛ „Свети Георги“ е най-голямата болница в страната и с ключово значение за Южен Централен район, който по последни данни от 2016 г. наброява 1,436 млн. души. При нас се извършва лечение по почти всички медицински специалности и в над 95% от клиничните пътеки на НЗОК. Тук пристигат най-тежките медицински случаи в региона. Наясно сме, че пациентите и техните роднини много често са в състояние на стрес, притеснени за развоя на заболяването. Ако си поверил здравето си и това на близките си в ръцете на лекарите и останалия медицински персонал, значи си приел, че те могат да се справят или да положат всички усилия в дадения случай. Ако не си съгласен, не е нужно да прибягваш до юмручно правосъдие – все пак то е най-примитивното – да не кажем праисторическо – средство за невербална комуникация. Издава безсилие, неумение да се впишеш в обществото и неговите порядки.
Като образовани и квалифицирани лекари и медицински специалисти, ние настояваме за уважение към самата болнична институция и към хората, които ежедневно се трудят в полето на медицината. За съжаление, след подобни прояви на насилие, броят на работещите в центровете за спешна медицинска помощ и в спешните отделения намалява драстично. Никой не може пълноценно да се бори за спасяването на чужд живот, докато неговият е застрашен.
По данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи над 10 хил. сестри и акушерки са напуснали страната, а около 15 хил. са сменили професията си заради ниско заплащане, неуважение към личността и професията им и други съвсем немаловажни причини. За работещите в Детското спешно отделение на УМБАЛ „Свети Георги“ не дежурството, на което са имали малко пациенти, е спокойно, а това, в което не са имали конфликти с придружителите на малките пациенти. Екипът на отделението дотолкова е свикнал с ежедневните обиди от страна родители и придружители, че приема за опасна единствено ситуация с физически агресивно поведение. Защо тези хора трябва да се примиряват с подобно неуважително отношение и със задължителните уточнения „малко им е, трябва повече да ги бият“?
Докога усещането за безнаказаност ще определя дневния ред в много професии, сред които на първо място е медицинската? Докога тези, които ни нападат на работните ни места, ще се изживяват като „герои на деня“, окуражавани от себеподобните си „герои“ в социалните мрежи и във всички коментарни форми на интернет медиите?
Благодарим за подкрепата на Българския лекарски съюз и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Надяваме се с тяхна помощ, с помощта на МЗ, както и на колеги от лечебни заведения от цялата страна да предизвикаме национален дебат, който да доведе до необходимата промяна в нагласите в обществото.
Нека задържим в България лекарите и медицинските сестри!
От името на всички работещи в УМБАЛ „Свети Георги“:
ПРОФ. Д-Р КАРЕН ДЖАМБАЗОВ, ИЗП. ДИРЕКТОР