Някои ги определят като най-независимите. Защото те, за разлика от всички нас - зависимите хора, не се нагаждат към живота на другия, не се жертват за него. Те не очакват друг човек да им донесе щастие. Те не се страхуват от раздялата, която опустошава. Те не страдат от болезнена привързаност, която също води до зависимост. Те не се вманиачават в стремежа си да получат одобрение и да бъдат оценени. Те са клошари...

Днес, в Деня на независимостта, някак си се сещаме за тези хора, които са навсякъде около нас, за които рядко ни е грижа и които, признайте си, гледаме с презрение и укор. Обикновено. А се оказва, че всеки четвърти бездомник в България има диплома за висше образоване. Въпреки че рядко я пази. Хората, които изпадат в подобна ситуация, обикновено са с богата биография като артисти, преподаватели и библиотекари... 

Хората, които преживяват като клошари, обикновено са между 50 и 65-годишни и напук на традиционните представи за тях най-често са работили висококвалифицирана работа, която обаче вече не е актуална.

Това сочи изследване на организацията "Градски номади", пише "Телеграф". Обикновено класическият бездомник у нас е вишист или среднист около шестдесетте, с професионална квалификация и доскорошна постоянна работа. Най-често е разведен и без деца. Именно поради последната причина и няма къде да отседне в случай на нужда.

Организацията е направила проучване между повече от 1000 подобни хора, за да установи, че статистиката крие истинските данни за това кой е бездомен у нас. В момента по данни на НСИ бездомниците в България са около 1370. Според организацията обаче към това число трябва да бъде прибавена още една нула. По техни данни у нас има около 20 000 хора без дом, които нямат препитание. При това основният им проблем се състои в това, че те не могат да се явят на интервю за работа, след като нямат постоянен адрес.

Другият парадокс се състои в това, че хората без дом се стесняват да се явят на интервю за работа, без да са се изкъпали. В същото време обаче заради липсата на дом те не разполагат с баня. "Имало е случаи, когато хора, живеещи на улицата и с премръзнали крайници, не могат да бъдат приети в болница поради липсата на настоящ адрес", разказват от "Градски номади". По същата причина държавата им отказва и социални помощи. 

TrafficNews.bg