В работата на МВР има десетки парадокси, но може би един от най- големите е този, че министерството плаща огромни суми, губейки почти всички дела, заведени от уволнени служители. 99% от дисциплинарно уволнените полицаи обжалват пред съда заповедите, подписани от поредния министър и ги печелят. Ако съдим по статистиката през последните години – без никакъв проблем.
Въпреки десетките скандали, избухнали на територията на пловдивската дирекция на МВР и последвалите ги уволнения, на практика няма нито един служител, чиято заповед да не е паднала в съда. Бившите директори Йордан Рогачев и Васил Костадинов се върнаха триумфално след дисциплинарните си уволнения. Името на първия бе замесено в скандал с корупционни схеми, но всъщност бе уволнен заради ползването на служебни автомобили за лични цели. Със заповед на Костадинов незаконно бяха разсъблечени 400 клиенти на пловдивска дискотека, но той „изгоря“ заради убийството на Димитър Малинов на 20 юли 2023 в Цалапица. Трупът на младежа бе открит заровен под строителни отпадъци край селото седмица, след обявяването му за изчезнал, а основният заподозрян вече беше избягал в чужбина. Близките на Малинов обвиниха ръководството на полицията в Стамболийски и Пловдив, че не са им оказали съдействие при изчезването и се е наложило сами да издирват убития. След скандала и серия протести, началникът на РУ в Стамболийски Ангел Керпиев, криминалистът Дамян Капов и директорът на полицията Васил Костадинов бяха уволнени дисциплинарно. В петък стана ясно , че година и половина след убийството и последният от тримата – Капов е възстановен на работа от Върховен административен съд.
Според съда, събитията, генерирали обществено недоволство - убийството на Митко и бягството на Бизюрев към 24 юли 2023 година вече са се били случили и „каквито и действия да са били извършени в този период от време от страна на органите на полицията и в частност от страна на Капов, недоволство и протести е щяло да има". Върховните магистрати намират също, че Капов не е нарушил Етичния кодекс на служителите на МВР, като се мотивират че „породеното недоверие към работата на полицията не е следствие от отношението на Капов към близките на убитото момче, а от спонтанните човешки емоции от загубата на близък човек, която е невъзратима.“ И , разбира се не пропускат любимата мантра , че за всичко са виновни журналистите, тъй като са дали думата на майката на убития Митко и отразяването не е било обективно и безпристрастно.
Да оставим настрана опитите на въпросния съдебен състав да диктуват нечия редакционна политика, но интересно на каква база са преценили, че медиите са представили единствено гледната точка на майката и на убития и неговите близки, при положение, че всички новинарски платформи тогава са отразили коментарите и брифингите на въпросните началници. Друг е въпросът, че в подобни ситуации органите на реда не са особено словоохотливи. Но затова едва ли могат да бъдат обвинявани журналистите.
Всъщност при проучване на TrafficNews за броя на делата касаещи трудово- правни отношения по Закона за МВР в периода 2021- 2023 година, се оказа че МВР, респ. Областната дирекция на МВР – Пловдив губи всеки 2 от 3 дела. През 2024 година данните са още трагични. Според анализ, правен от Дирекция „Човешки ресурси“ на министерството причините за големия брой изгубени дела са недоказано нарушение, заповед за уволнение с пропуски / умишлено направени или от липса на капацитет/, грешна квалификация на дисциплинарното нарушение, процедурни пропуски при извършване на проверката и др.
След като съдът възстанови на работа уволненият служител, МВР е длъжно да му плати всички заплати за времето, в което той не е бил на работа и също така да покрие и адвокатските хонорари. Т.е МВР поддържа юридически екип, който масово губи дела, отделно плаща между 15 и 20 заплати накуп на служители за време, в което те не са работили и някой друг е поел техните ангажименти и дава пари за адвокатски хонорари. Ако министерството губеше 10-20% от делата, тези загуби щяха да са приемливи, предвид факта, че някой служител може и да е наказан тенденциозно или по грешка. Но когато губиш абсолютно всички дела, няма логика да продължаваш да харчиш парите на данъкоплатците, замазвайки им очите, че виновните понасят някаква отговорност.
За сметка на това обаче министерството ще гради положителен публичен образ през Съюза на българските писатели. Според Анжела Димчева от СПБ преди дни съюза и служебното ръководство на МВР са обсъждали рамково споразумение "да се популяризира чрез литературни произведения съвременният облик на служителите в правоохранителните органи". Ако такова бъде подписано, нищо чудно скоро да бъдем залети от вълна от разкази и романи с героична патетика, характерни за социализма.
Най- добре е МВР да спре да уволнява дисциплинарно служителите си, защото тези наказания не само са неефективни, но и скъпо струващи.
Липсата на адекватни наказания при очевадни нарушения, а не рядко и престъпления, рефлектират върху дисциплината на целия състав. Действа е изключително демотивиращо за тези, които са избрали да работят по правилата и поощрява нарушителите.
Резултатите са налице!
Още от категорията
Евгени Кънев: Радев да побърза с русофилския си проект, защото пропагандата му скоро ще е безпредметна