Наричат Гуанджоу сърцето на Китай. Сърцето на Георги избира точно този китайски град за неговото лечение. След 9 тежки химиотерапии в Детската онкохематология на УМБАЛ“ Свети Георги“ и няколко кръвопреливания, той решава, че е време за следващата стъпка в лечението му. Въпреки че има насрочен ден и час за изследване в болница в германския град Хайделберг, Георги рискува да замине по-далеч. Избира да прелети над 9 хиляди километра.
Буквално броени часове преди полета за Доха преодолява страха от неизвестното, което го очаква и заминава. Не го спират дори думите : „Няма да се върнеш жив от Китай.“
Сили му дават обаче всички хора, които го подкрепят и вярват, че той ще се справи с болестта. Окуражават го и неговите близки. Плътно до Георги е и майка му Ани, която също, въпреки своите страхове, отлита с него, за да му помага.
Двата полета траят общо 15 часа . Първият е от София до Доха и след 8 часа престой на летището, Георги и майка му продължават към Китай, разказва Glas.bg. На модерния аеропорт в Гуанджоу ги посреща представител на болница Фуда. Всъщност още първото впечатление на 19-годишния пазарджиклия е, че целия град изглежда светъл, динамичен, гигантски и огромен. И това е съвсем нормално, тъй като Гуанджоу е третият по големина в страната с население от над 11 млн. жители.
Болница „Фуда“ също е впечатляваща. Специализираната клиника по онкология, използваща иновативни методи за лечение на рак, посреща Георги със съвсем различна болнична обстановка от тази, с която вече е свикнал в Пловдив. Основното предимство на болницата са иновативните технологии. Лекарите в Китай започват да използват всички медицински иновации по-рано от целия свят. Това дава шанс за излекуване на пациенти с редки видове рак или напреднали стадии на заболяването, какъвто е и случая на 19-годишния Георги Арнаудов от Пазарджик , който е диагностициран със Сарком на Юинг.
Престоят му в болница „Фуда“ започва с изследвания , за да се прецени какво е състоянието му.
Супермодерният дигитален ПЕТ-скенер показва, че освен основният тумор на тазобедрената кост има и разсейка на гръбнака, която не е открита в България. Лекуващият лекар предлага на Георги лечението му да продължи с локална химиотерапия, която е много по-различна от вливанията, които му се правят в Пловдив. Процедурата се извършва чрез инжектиране на химиотерапевтични лекарства през артерия на крака, като директно се атакува злокачественото образование.
Първоначално след първата химиотерапия Георги не получава странични ефекти, но след 2-3 дни хемоглобинът му пада до 78г/л и се налага да му преливат кръв. След като показателите му не се подобряват се стига до второ кръвопреливане. Независимо от ниския хемоглобин лекарите разрешават на Георги да излиза от болницата и да не стои затворен.
Така той успява дори да достигне до символа на града “Кулата на Гуанджоу” – най-високата телевизионна кула в света. Трудно е да се опише с думи точно какво представлява тя, но всъщност обединява в себе си серия от мини-сгради, "закачени" върху метален скелет с широки пространства между тях. Върхът на кулата се извисява на 610 м. от земята и прави неповторимо впечатление.
Изключително интересна се оказва и Зоологическата градина, която е най-голямата в Китай. В нея виждат не само гигантски панда, коали, много други екзотични животни, но и ботаническа градина и аква парк.
Успяват да посетят и древен китайски храм, който ги обгръща със своята мистерия и красота.
Георги не само , че не стои затворен в болничната стая, но и започва да ходи пеша всяка сутрин, изминавайки по 4-5 км., разглеждайки и докосвайки се до един много по-различен и колоритен свят, пълен с огромни сгради от стъкло, алуминий и бетон, но и много зеленина и интересни места.
Храната в Гуанджоу не му допада, а в болницата не му носят супи и готвени храни , а само плодове и зеленчуци. Медиците му обясняват, че при тях много заболявания се лекуват само с големи количества топла вода. Там той също свиква да я пие често и научава, че така се справят с високата температура и хремата.
Лечението в болницата се редува с изучаване на Гуанджоу , но Коледа и Нова година там се оказват съвсем обикновени дни, от които китайците по никакъв начин не показват , че се вълнуват. Емоционално за Георги обаче това са едни от най-тежките дни, защото е далеч от своите близки и приятели.
Трудни се оказват и дните след втората локална химиотерапия, която му е направена 14 дни след първата. В продължение на една седмица след това Георги се чувства зле, повръща и не може да се храни. Сили обаче му вдъхват думите на лекуващия лекар , който малко преди да си тръгне му казва че има значително подобрение в здравословното му състояние. Живей нормално , внимавай с какво се храниш , но не спазвай диети,препоръчал китайският доктор.
Надеждите тежкото онкологично заболяване да остане завинаги в миналото на Георги са съвсем реални. Самият той вижда много тежкоболни хора, които след няколко дни престой в болницата успяват да се изправят на крака.
Следващият етап от лечението му трябва да е имунотерапия, която включва цяла гама от мерки за повишаване естествения имунитет на организма и повишаване чувствителността на имунните клетки към рак. Георги е изненадан от цените, които му казват за имунотерапия в България и Китай. В болницата в Пловдив му обясняват, че един курс ще струва 90 хиляди евро, а в китайската болница „Фуда“ престоят и лечението, ще са общо около 30 хиляди долара на курс.
Първият трябва да започне в края на месец март, затова Георги се надява дотогава ситуацията с новия коронавирус, който тръгна от Китай да бъде овладяна, за да може да замине. В болницата не говорят за заболяването и по никакъв начин , работещите там не показват паника. Казва, че преди да тръгнат Гуанджоу все още не е бил застрашен от новата зараза и там не е имало регистрирани случаи на заболели. Въпреки това в последните дни преди да си заминат предпазните маски за лице са изкупени от аптеките.
Успяват да се върнат в България преди да бъдат въведени проверките с термокамери по летищата и броени часове преди да изтече 30-дневната виза за престой. Сега следи новините от Китай с надежда, че китайците , както успяват да се справят с тежки онкологични заболявания, така бързо ще успеят да се справят и с коронавируса.
Лека полека се връща към нормалния живот, а показателите му се подобряват. Скоро очаква да се зарадва и на новата си коса и вежди. Ходи на фитнес, среща се с приятели и пътува. Не забравя да се усмихва и да благодари от сърце на всички хора, които направиха възможно пътуването до Китай и болница“Фуда“. Знае, че тяхната подкрепа му помага, за да продължава да преодолява трудностите, с които се сблъсква.