Когато се обърне колата, пътища много, гласи българска поговорка. Каква е причината за трагедията, която се разигра в едно от най- охраняваните полицейски подразделения в Пловдив, където 7- годишно момченце застреля баща си, който е полицай и инструктор по стрелба? Някои определят случилото се като  нелеп инцидент, но служители на пловдивската полиция смятат, че е предизвестено произшествие, предвид занижената дисциплина в областната дирекция на полицията през последните 2 години.

Раследването на трагичния инцидент трябва да  намери отговор на няколко много важни въпроса, които в бъдеще биха предотвратили подобни случаи. А  те са следните:

  • Защо детето е било на територията на подразделение, в което достъпът на външни лица е абсолютно забранен?
  • Малчуганът инцидентно ли е бил там или често е ходел с баща си на работното му място?
  • Защо е имал достъп до служебно оръжие?
  • Защо това служебно оръжие е било заредено?
  • Кои са конкретните лица, които имат отношение към дисциплината във въпросния сектор и кой трябва да понесе отговорност за случилото се?

Семейството на Николай Филипов е търсело варианти да се грижи за детето си през лятото за да не го оставят без надзор и вероятно притиснати от обстоятелствата  са били принудени да го водят на работа. Според служители на дирекцията малкият често е бил или при майка си, която работи като дознател, или при баща си в сектор „Тактически действия“. Колеги на Филипов го описват като изключителен  професионалист и дисциплиниран полицай. Участвал е в десетки рисковани операции, никога името му не е било свързвано с каквито и да нарушения или съмнения. „Беше един от малкото, за които можеше да се каже , че са посветили живота си в служба на обществото“ коментират негови колеги. Явно е бил притиснат от обстоятелствата, за да направи нарушение на трудовата дисциплина, водейки детето в сградата на сектора.

Къде да търсим обаче отговорът на следващите въпроси?

Защо в съблекалнята на сектора е имало заредено оръжие, въпреки , че наредбата за носене на оръжие е категорична, че след тренировка или операция, оръжието се почиства и изпразва, преди да се прибере , а след това се съхранява в кобур или каса. Но очевидно в случая правилата са били нарушени.

Преди фаталния следобед Филипов, когото колегите му определят като най-добрия инструктор по стрелба, е участвал в учение. Момчето не е било с него, доведено е в края на работния ден. След тренировките полицаят се прибрал в стаята, където са шкафчетата с личните им вещи, взел и сина си. Как се е стигнало до това детето да вземе пистолета и да го насочи към баща си, не е ясно.  

Колегите на Филипов са чули изстрел и връщайки се в помещението са го открили да лежи прострелян, а до него е бил синът му с пистолет „Глог“ в ръцете. З

Остават въпросите защо това служебно оръжие е било заредено и инструктирани ли са устно служителите от това подразделение да носят оръжието си с патрон в цевта?

Инцидент с такъв трагичен край няма как да остане без последствия и някой трябва да понесе отговорност.

Вчера министърът на вътрешните работи Калин Стоянов поиска директорът Георги Чергов, шефът на Охранителна полиция Костадин Спасов и началникът на сектор „Тактически действия“ Радослав Начев да освободят постовете , които заемат. Началникът на Специализираните полицейски сили Иван Елшишки е отстранен от работа до приключване на досъдебното производство.

Директорът на полицята заяви, че няма да бяга от отговорност „ Малките компромиси водят до големи проблеми. С оглед на поемането и на морална отговорност, аз ще подам заявление за преназначаване на друга подходяща длъжност, въпреки че няма данни за лична моя персонална отговорност", обясни старши комисар Чергов. Коментарът му показва, че той е сред тези, които смятат случилото се за нелеп инцидент , а не за следствие от занижен контрол. 

TrafficNews потърси за коментар другите посочени от министъра служители. Иван Елшишки заяви, че ще няма да пречи на разследването и ще коментира след като то приключи. Радослав Начев не отговори на позвъняването на репортера на сайта. По-късно , от изявление на министър Стоянов стана ясно, че внезапно е излязъл в болнични. "За съжаление разбрах, че прекият ръководител на колегата, който загина, лека му пръст, а именно началникът на Специализирани тактически действия, днес е входирал болничен лист, с което реално се опитва да надхитря системата на министерството. Но аз съм сигурен, че това няма да му се случи. В утрешния ден ще приключим казуса и с директора на Областната дирекция", коментира министърът. Костадин Спасов вече не е временно изпълняващ длъжността началник на „Охранителна полиция“ и се връща на предишния си пост началник – сектор.

В дирекцията обаче цари недоумение защо от работа е отстранен началникът на звено, което няма общо със загиналия полицай. Сектор „Тактически действия“ е автономно звено , което е пряко подчинено единствено на директора на ОД МВР. Спецполицаите, които са на щат в него, работят и тренират в помещения на територията на СПС до Гребната база, но не са на подчинение на началника му. Има собствени режим и правила на достъп в базата. Техен ръководител е Радослав Начев."Очевидно някой се опитва да прехвърли отговорността за случилото се, което не е коректно. Със заповед на директора на спецполицаите от СТД е дадена пълна самостоятелност на влизане и излизане от базата на СПС. Със същият успех можеха да накажат някой началник на районно“, коментират полицаи. 

В дирекцията се коментира също, че през последните две години контролът е изключително занижен и не се правят регулярни проверки от „Човешки ресурси“. „Дори на пръв поглед  да изглеждат формални, тези проверки винаги установяват нарушения, а санкциите, които се налагат на нарушителите оказват влияние върху дисциплината на целия състав“ коментират полицаи. Но честата смяна на ръководството и липсата на управленски капацитет са се отразили негативно на състава на пловдивската полиция.

Затова задълбоченият и честен анализ на ситуацията е необходим, за да бъдат избегнати други подобни трагедии. Защото малките компромиси действително водят до големи проблеми. А големите компромиси - до трагедии.