Сезонът за градските плажове беше открит на 1 юни. Няколко седмици по-късно данните от първите проверки за чистотата на водата в басейните са на лице.
От началото на сезона на територията на София са проверени 322 басейна, от които три за временно затворени след установяване на нарушения, съобщава Нова ТВ.
Взетите от отделните места за плуване проби се изследват в лабораторията на Националната здравна инспекция. Експертите проверяват за наличие на ешерикия коли, колититър, стафилококов титър.
Пробите постъпват в лабораторията под определен номер.
Ако водата не потъмнее, след като е престояла определено време, значи не е замърсена.
След микробиологията започва химичният анализ. При него се изследват шест показателя.
В определени количества вещества като хлор, желязо, метан и др. биха навредили на здравето на плажуващите. Важни за благоприятното състояние на водата са нивата на PH и хлор. За това отговорност носят собствениците на басейните.
По стандарт на здравното министерството нивата на хлор трябва да са от 0,2 до 0,5, а на PH - от 6,5 до 8,5.
Завишеното PH можем да забележим по мътната или със зеленикав оттенък вода.
Измервания в минералните басейни се извършват по същия начин.
Освен с препарати, чистотата на водата се поддържа като постоянно се подменя с нова, защото силната миризма на хлор може да изгони клиентите.
В ефира на „Събуди се” дерматологът доц. Развигор Дърленски препоръча за по-голяма безопасност да изплакваме тялото си с вода от душа веднага след излизане от басейна. А след това да нанасяме овлажняващи средства върху кожата си.
„Когато се спазват хигиенните норми, не е проблем и малките деца да влизат в басейните”, категоричен бе доц. Дърленски.