
Иван Костов излезе с анализ на искането на президента Радев за провеждане на референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да приеме еврото през 2026 година?". Министър-председателят на България от 1997-а до 2001 г. публикува своя статия в "Медиапул", в която защитава категорично позицията, че такова допитване е противоконституционно.
"Въвеждането на еврото в България е нейно задължение по член 5 от Договора за присъединяване към ЕС (ратифициран с 2/3 мнозинство през 2005 г.) Според него ние трябва да въведем еврото, когато изпълним Маастрихтските критерии. Следователно нямаме право да се откажем едностранно от въвеждането на еврото или да поставим условие чрез референдум. Въвеждането на еврото не е въпрос на национален избор, а въпрос на изпълнение на вече поет ангажимент", категоричен е Костов.
След той цитира няколко решения на Конституционния съд. Така той мотивира извода си, че предложения от Румен Радев въпрос не може да бъде подложен на гласуване, тъй като вече е решен в правно обвързващ международен акт с наднационално действие. А дори да бъде проведен, не би трябвало да има правни последици.
Според него екипът на президента е наясно с всичко това, което от своя страна дава основания да се потърсят скрити политически мотиви.
И посочва какви биха могли да бъдат те:
1. Предизвикване на правителствен разпад. Инициативата за референдум поставя на изпитание коалиционното единство, тъй като позицията на БСП-ОЛ бе, че не сме готови за въвеждането на еврото; "Има такъв народ" винаги е настоявало за референдум, докато за ГЕРБ влизането в еврозоната е обявено за приоритет.
2. Демонстрацията на липса на политически консенсус в България създава неблагоприятен политически контекст, който, ако бъде отчетен в Конвергентния доклад на ЕК/ЕЦБ, може да доведе до отлагане или отрицателно заключение относно готовността на България да приеме еврото през 2026 г. ЕК и ЕЦБ не биха препоръчали присъединяване, ако преценят, че у нас липсва устойчива политическа подкрепа ("...еврозоната изисква необратимост на процеса и дългосрочен консенсус за участие в Икономическия и паричен съюз" (цитат от техни предишни доклади)).
Костов вижда две възможни цели, които според него Румен Радев опитва да постигне - "да натрупа политически капитал, представяйки се като изразител на "волята на народа" - защитник на "народния интерес" срещу политическия елит и европейските институции" и "да делегитимира ключови решения за европейската интеграция на законодателната и изпълнителната власти в страната, внушавайки, че тези власти не представляват реално гражданите".
Иван Костов дава и прогнозата си какво следва след влизането на предложението в Народното събрание. Той смята, че заявените от изказванията до момента около 169 гласа против - в рамките на квалифицираното мнозинство, ще бъдат ясен сигнал към ЕС, че стратегическото решение за присъединяване към еврозоната се ползва с широка парламентарна подкрепа. Това би оказало положително влияние върху Конвергентния доклад, би увеличило вероятността за положителна оценка, неутрализирайки президентската инициатива като изолирано мнение, и би укрепило доверието в институционалната траектория на страната, а ЕС и инвеститорите ще отчетат, че спазваме международните си ангажименти.
В края на анализа си Иван Костов коментира и очакванията си за последиците от подобен сценарий за президента Радев.
"Ще проличи, че той не разполага с подкрепа от нито една значима парламентарна сила по темата. Това ще доведе до ограничаване на неговото институционално влияние, ще го минимизира като фактор в националната стратегическа политика; възможностите му за въздействие по ключови въпроси до края на мандата ще се стеснят", прогнозира Костов.
Бившият премиер смята, че единственият изход на президента е да се опита да ограничи щетите с популистка реакция.
"Той вероятно ще представи отхвърлянето като отказ на "властта" да се вслуша в гласа на народа, но това ще има ограничен ефект, тъй като суверенът на властта - Народното събрание, ще е действало срещу него с квалифицирано мнозинство по напълно конституционен ред", завършва анализа си Иван Костов.
Още от категорията

Радан Кънев: Ние и сега работим в евро, но нямаме право на глас в тази финансова система


Акценти




Пожар е изпепелил заведение в Бачково

Пожар пред Окръжна болница, горя бивше заведение



Авария оставя без вода голяма част от Пловдив днес
